ZČ HB Orchis Brno

[CNW:Counter]


Další víkendovky v přírodě:
Desítky jarních a podzimních víkendovek na pomoc přírodě
Prázdniny s Brontosaurem, neboli PsB

Co to je, PsB? (výpis všech aktuálních PsB na: prazdniny.brontosaurus.cz)

Letní tábory Prázdniny s Brontosaurem, neboli PsB ("péesbéčka", "prázdninovky") jsou vrcholnými organizátorskými počiny každého brontosauřího článku. Těmito tábory vše začíná i končí. Většina členů jednotlivých článků se k brontosaurům dostala právě na táborech PsB. Pro většinu organizátorů je kvalitní PsB ukázka jejich schopností. PsB je prostě věc prestiže.

   

Kdo tam jezdí?

Jsou to akce pro každého, kdo chce v té nejkrásnější části roku něco prožít a je pro to ochoten také něco udělat. Na PsB se nejčastěji potkáte s podobnými lidmi jako jste vy, pokud se tam vydáte. Většinou jsou to studenti VŠ a SŠ, kteří nemají rádi nudu a konzumní styl života a naopak rádi něco udělají pro přírodu nebo část našeho kulturního dědictví. Dobrá představa se o účastnících našich táborů udělá již z faktu, že na tábor jedou lidé, kteří jsou ochotni zadarmo pracovat. Práce zde je však smysluplná a přináší uspokojení, protože obvykle spočívá ve společné pomoci přírodě nebo kulturním památkám.

   

Co se tam děje?

Typická je zajímavá a důležitá práce pro chráněná území, louky, lesy, hrady, zámky, archeologie, jeskyně, prameny, muzejní železnice... apod. Kromě práce je připraven také zajímavý a nápaditý program. Ten je velmi závislý na zaměření daného PsB, většinou jde o zážitkový program, hry, sport, přemýšlecí, tvořivé či duchovní aktivity a podobné činnosti, které mohou být provázány zajímavým příběhem nebo spojujícím tématem. Pak ale také existují specializované typy táborů, zaměřené například na speleologii, divadlo, koně apod. Některé tábory jsou například putovní, a tehdy většinu programu tvoří pěší či cyklo turistika, některé nemají v podstatě kromě práce jiný program a na jiných se naopak nepracuje. Stačí si jen včas vybrat podle chuti...

   

Typický den na PsB

I pracovní akce většinou obsahuje několik nepracovních "netypických" dnů, jejichž náplní bývá putování či intenzívní program a nečekaná překvapení. Avšak ve většině pracovních "typických" dnů lze očekávat společné vzbuzení přibližně v 7 až 8 ráno. Po snídani se pracuje, například 6 hodin. Po práci oběd a pak program. Ten samozřejmě záleží na druhu tábora, jak je popsáno výše. Večer se jde občas i spát.

   

Letošní tábory

Tábory, které pořádá náš článek, najdete v části Kalendář akcí.
Všechny tábory od dalších brontosauřích článků lze nalézt na stránkách Hnutí Brontosaurus.

O tom co je to PsB, jiným pohledem, se píše také zde.

Soutěž fotek z loňských PsB Brontosaurus Žije.

Fotky z našich PsB lze najít ve Fotogalerii.