Toulky Podkarpatskou Rusí 2005    
1. - 10. 7. 05
...pozvánka na akci
 
"Jsou dobří? Zlí? Poctiví nebo kradou? Jsou upřímní? Lstiví? Ani jedno, ani druhé, ani desáté. Vyrostli jen v jiných hospodářských a kulturních podmínkách a dohodnete se s nimi stejně jako s kýmkoliv od nás. Bude vás zajímati, že jsou skromní a za vše vděční. Ale pokládám to za věc spíše hospodářskou, než za mravní a spíše za naši výhodu než za jejich ctnost."
Ivan Olbracht

      Vysoké hory, hluboká údolí, travnaté poloniny. Slunce, mlha i déšť. Ukrajinské autobusy a vlaky, náklaďáky i vyklepané osobáky. Společně s neuvěřitelně rozbitými silnicemi. Roubenky se šindelovou střechou, dřevěné kostelíky, stáda ovcí a koní, přívětiví bačové, pamětníci prvorepublikového Československa. Ovčí sýry a vodka. A taky toulání po ukrajinsko-rumunské hranici. Tohle všechno a určitě i hromada dalších věcí nás čeká při poznávání země, kde čas plyne pomaleji a kde nikdo nikam nespěchá.
      Vyrazíme v pátek večer z Brna. Přes noc přejedeme Slovensko a v sobotu přes Užhorod, Mukačevo a Chust se co nejrychleji přemístíme do dědinky Kvasy poblíž Jasniny, nejvýchodnějšího města prvorepublikového Československa. Odtud vyrazíme s batohem na zádech přes Petros (2020 m) na nejvyšší vrchol Ukrajiny - Hoverlu (2061 m) a dále po hřebeni vystoupíme na Černou Horu (2020 m) a Stoh (1650 m). Tady se podle počasí a stavu našich tělesných schránek rozhodneme, jestli budeme pokračovat dále po hřebeni po ukrajinsko-rumunské hranici přes Pop Ivan (1950 m) do Rachova, nebo sestoupíme do dědinky Luhy a projdeme se po Svidovecké polonině. Při cestě zpět nám snad zůstane trocha času na prozkoumání Chustu, Mukačeva nebo Užhorodu. Zavčasu se začneme vracet tak, abychom se v průběhu neděle dostali zpět do Brna.
      Na cestu se vydáme ve skupině deseti na všechno připravených tuláků. Budeme se přesouvat veřejnou dopravou bez doprovodných vozidel. Fyzická kondice všech správně připravených by se neměla zaleknout pětidenního přechodu „na těžko" bez možnosti dokoupit zásoby a s převýšením 500 m v jednom dni. Nezbytným vybavením každého je batoh, spacák, karimatka, vařič s ešusem do dvojice, nepromokavý stan pro dvojici či trojici, obuv vhodná do hor (pohorky), pláštěnka, návleky na boty. Hlásit se mohou jednotlivci, dvojice i trojice. Vhodné dvojice či trojice sestavíme později. Akce je určena jak nováčkům v oboru vícedenních přechodů hor, tak i ostříleným cestovatelům.

Věk: 18 až 35 let
Cena: 2111 Kč, zahrnuje dopravu, mapy a jedno překvapení (ostatní budou snad zdarma); nezahrnuje náklady na jídlo a pojištění. Víza nejsou potřeba.
Kde: Ukrajina
Kontakt: Dana Kalčíková, Bellova 4, 623 00 Brno, tel. 737 928 254, dana.kalcikova@centrum.cz
Přihlásit se: Posláním vyplněného dotazníčku [ dotazn_u.pdf či dotazn_u.doc ] (vytisknutý či přepsaný nebo aspoň elektronicky)
Pořádá: Základní článek Hnutí Brontosaurus Orchis [ orchis.brontosaurus.cz ]
 
design: letajici.snek[zavináč]seznam.cz