červen 2003

 

Ahoj milí brontíci,

Sluníčko nás volá čím dále tím silněji do lesů, hor a k vodě, a tak neodolávejte, a vyražte! Po úspěšném zkouškovém, vysvědčení, maturitě či po celoroční práci si to určitě zasloužíte. A abyste přes léto nezakrněli, určitě je fajn si též přečíst knížky, které jste přes rok nestihli, zajet za přáteli, navštívit hudební festivaly, muzea, hezkou přírodu. Přeji všem organizátorům Prázdnin s Brontosaurem, ať jim vyjdou jejich tábory, a všem, kteří se na nějakou akci chystají, ať se jim tam líbí, najdou kamarády a poznají nové myšlenky. Ať se v září vrátíte odpočatí a plní energie. Létu zdar,

Radka

Drobky

·      Fungl nové slunovratí www stránky byly zprovozněny na adrese http://slunovrat.brontosaurus.cz. K nahlédnutí je kalendář akcí, Slunoskrat a spousta fotek, po registraci i diskusní fórum a adresář. Stránky naprogramoval Žblebt.

·      Pastýře ovcí hledá na prázdniny ekofarma na pomezí Labských pískovců a Českého Švýcarska. Délka pobytu je individuální – od půlky června až do září, vítána je i větší skupina lidí. Budete krmeni a napájení domácím a sýrem, můžete podnikat výlety do nádherné okolní krajiny, napomůžete ochraně horských luk a dostanete též nevelkou finanční odměnu. Kontakt: 603 815 419, vojtisek_cerny @seznam.cz.

·      Hliník sbírá Dům ochránců přírody na Panské 9 v Brně. Je to kousek od Zelného trhu – půjdete  z něj ulicí kolem Staré radnice a na jejím konci odbočíte doleva. Pak hledejte na levé straně cesty. Z hliníku jsou obaly od čokolády, víčka od jogurtů či pomazánkových másel, plechovky na nápoje aj. Jeho recyklace ušetří mnoho energie.

·      Ve středu 28.května odmaturoval Žblebt tak, že už to lépe nešlo. Kdyby se to dalo, tak by se jeho celkové skóre určitě dostalo do mínusu. Je též přijat na Fakultu informatiky Masarykovy univerzity, takže už mu můžete gratulovat (nejen) k nejdelším prázdninám v životě.

·      Biozeleninu ze zahradnictví „Luční údolí“ ve Velehradě můžete koupit v těchto brněnských prodejnách: Natura Viva – Koliště 5, Romana a Silvia – Veveří 21, Zdravá výživa u Měnínské brány – Orlí 20, Zdravý život – Lidická 75. Pěstování biozeleniny je šetrnější k životnímu prostředí než běžná zemědělská produkce. Je trochu dražší, zato ale jeho produkty jsou zdravější.

Desátá brontosauří olympiáda
Mejdlíma očima

Po dvou letech „rozhodcovské“ přestávky jsem došla k závěru, že bych letos mohla potýrat vlastní tělo a zúčastnit se tradiční akce na straně soutěžících. Zpočátku to vypadalo na poměrně pohodovou akci (vždyť se přece nenechám zničit jenom proto, aby si pak někdo navlékl zlaté trenky). Proto po ujištění, že se vážně letos jdeme jen zúčastnit, jsem souhlasila se začleněním do týmu Mejdel. Lehce jsem znervózněla, když do týmu začali přibývat ostřílení borci doplněni člověkem, co běhá maratóny a ještě z toho neumřel (to kdyby někdo chtěl po mně, abych uběhla přes 40 kilometrů, tak už byste tohle asi nikdy nemohli číst, protože bych vás maximálně mohla po nocích chodit strašit). Ve čtvrtek při posledním tréninku (ono je dobré alespoň jednou za rok trénovat, když v tom pak jdete soutěžit) jsem se dozvěděla, že Zvonci, tradiční vítězové této vrcholné akce brontosauří sportovní sezóny, nedali dohromady svůj tým a olympiády se nezúčastní.  Moje nervozita velmi stoupla.

V pátek k večeru jsem sbalila všechny nezbytné věci, upevnila je na kolo a s prvními kapkami dopadajícími na horkou dlažbu jsem vyrazila do Králova Pole. Asi po kilometru jsem si vzpomněla, že jsem zanechala doma tradičního Mejdlího maskota Edmunta. Vzhledem k houstnoucímu dešti jsem však sobecky upřednostnila svoji včasnou a suchou přítomnost před maskotem, šlápla do pedálů a zvýšila rychlost. Zvláště závěrečný táhlý kopec byl dokonalou prověrkou mojí fyzické (ne)připravenosti na tento podnik.

Na místě jsem se akorát minula s Hadařem, Míšou a Jupíčertem, kteří odspěchali chystat slavnostní zahájení. Také Spytlem s mejdlí fanynkou Yaki a maskotem Kubíkem tu už byli. Později přibyla další fanynka Lucíšek, která však nemohouce předstírat pokročilou fázi těhotenství byla posléze přesvědčena týmem Supů, že jí sport jen prospěje a přešla ke konkurenci. Dále přibyli na místo Evča a Radek (už ani nevím jak). Po zahájení pak dorazila karavana z Prahy ve složení Marvin, fanynka Zlatka (ta na rozdíl od Lucíška své těhotenství předvedla tak dokonale, že ji nikdo nemístnými sportovními návrhy ani neobtěžoval), Oskar a maskot Hugo (tříměsíční nepálská doga). Naopak nedorazil Charlie, jenž ochořel neznámou chorobou. Naštěstí pobývá dlouhodobě v Praze, takže populární SARS to asi nebude, z čehož vyplývá, že do příštího roku se nám již určitě uzdraví a doplní naše řady.

V sobotu ráno jsme začali velmi brzkým budíčkem. Toni, nejvyšší organizátor, nám představil při soukromé ranní rozcvičce ohebnost svojí tělesné schránky. Nehodlala jsem se zničit již časně zrána, tak jsem jen pohodlně přihlížela ze spacáku na rozdíl od pár šílenců, kteří se pokoušeli ho napodobit. Aspoň nám ubylo soupeřů. Po snídani jsme vyrazili na hřiště. Jen co jsme tam dorazili, začalo pršet. V dešti jsme postavili hřiště a odehráli s Hadařem první naprosto šílený zápas v ringu. Necítila jsem ruce, ve druhém setu jsem ani nevěděla, kam podávám. Ti naproti to hráli asi poprvé, takže jsme vyhráli my. Pod stromy, kam zatím nepršelo, jsme se shodli se Spytlemem, že takhle vypadá oblačnost, ze které padají vytrvalé srážky. Já to viděla na hodinu, on na dvě (nakonec měl pravdu on, to bude tím Ph.D.). I přes to jsme odehráli další ringové zápasy. Byla mi zima, necítila jsem ruce a později ani nohy, brýle měla plné kapek, takže na tu tragédii jsem nakonec ani pořádně neviděla. Nesledovala jsem skóre, jenom jsem to chtěla mít už za sebou. K vlastní hrůze jsme však stále vyhrávali a postupovali až do finále. Zde jsme pak podlehli týmu Orchisu. S odstupem času mohu konstatovat, že to byly snad nejhorší zápasy v mém dosavadním životě, ve kterých ani nešlo o to vyhrát, jako spíše neublížit si (aspoň v mém případě určitě).

Volejbal jsme odehráli v tělocvičně. Bylo tam sucho a teplo, navíc všechna Mejdla tuto hru celkem zvládají, takže jsem se věnovala spíše relaxaci po prožitých útrapách a zahřívání lavičky.

Na ufobal jsme se vrátili opět do terénu, kde již nepršelo. Za svoji osobu mohu k této hře říci jen tolik, že ačkoli jsem ho již tolikrát hrála na olympiádě, stále mi nějak unikají pravidla a asi vrcholem, kterého při této hře dosahuji, je to, že se snažím neustále aktualizovat informace o tom, na kterou stranu kdo hraje.

Pak přišel běh, kterého jsem se naštěstí nezúčastnila (a v koutku historie jsme opět již tradičně vzpomenuli mé zabloudění na běžecké trati v Třebíči, díky kterému se pak Mejdla, která se tehdy účastnila olympiády poprvé v historii a samozřejmě jako vždy chtěla vyhrát, neumístila na předních pozicích). Doufám, že vám ty štafetové kolíky nepřišly moc oslizlé, ale když Hugovi se tak líbily…

Po běhu jsme kupodivu stihli ještě staronovou disciplínu přetahování lanem (vystřídala oblíbené přeskoky přes lano). Nevím jak ostatní, ale já si připadala jako pako, co na povel začne tahat za špagát a na povel zase skončí. Zde se však naplno mohly projevit naše životní zkušenosti (neboť se zvyšujícím se věkem se většinou zvyšuje i tělesná hmotnost, kterážto na rozdíl od ostatních disciplín je zde vítána a do tahacího družstva jsme s úspěchem vybírali dle tohoto klíče).

Po sečtení získaných bodů jsme shledali, že jsme asi vyhráli celou olympiádu, a přesunuli se plavat do bazénu. Zde jsem poprvé v životě na olympiádě získala místo v plaveckém družstvu (neumím skákat do vody, plavat kraula ani se otáčet na konci bazénu, což mne vždy mezi těmi, co chtějí vyhrát, spolehlivě vyřadilo). I přes tyto skutečnosti jsme rozplavbu vyhráli a postoupili do finále. Nechtěla jsem kazit Mejdlům nadšení z možnosti získat další medaili, tak jsem se radši nechala vystřídat.

Večer jsme se pak několikrát museli škrábat na šíleně vysokou a malou švédskou bednu, abychom převzali všechny vyhrané medaile (a tiše záviděli těm třetím, že mají pohodlnou, nízkou a dlouhou lavičku). Ceremoniál byl ukončen vskokem Jupíčerta do zlatých trenek (víme, že se sluší kapitána do trenek obléci, ovšem nikdo z nás si netroufal ho vyzvednout do výše, aby posléze mohl být oblečen).

Mejdlím vítězstvím jsme letos vytvořili nový brontosauří olympijský rekord. Jak jsme posléze vypočetli, našemu týmu se podařilo zvítězit při průměrném věku 28 let. Černou ovcí se stala naše maratónská posila Radek (dokonce má ještě ISIC!). Odpustili jsme mu to však, protože napřesrok ho už mít taky nebude a navíc pokud se mu v průběhu května nezavaří v těch vedrech mozek, tak se z něho začátkem června stane MUDr. A řekla bych, že ho v následujících ročnících i díky této kvalitě budeme potřebovat čím dál víc.

Závěrem bych jen chtěla poděkovat všem organizátorům, rozhodčím, Mimi Fortunae i všem soupeřům. Bylo to super a doufám, že příští rok se opět sejdeme, abychom poměřili své síly a alespoň jednou za rok se viděli. Proto Mejdla, nezapomeňte vzít s sebou fotky z raného mládí (nejlépe z akcí, které jsme spolu podnikli, ať můžeme zamáčknout slzu), všechny maskoty, fanynky a maséry a udržujte se ve formě, ať to příště moc neprojedem.

Viky

Výsledková listina

Týmy: Lukov, Švihadlo (S.U.P. + Malý Píva = ČSOP Olomouc), Fialkovi mazánci (Slunovrat), Zlatý pudingové (Pražský Brloh), Zvonek (+Müller T.), Elfíci, Mejdla, Orchis

Počet sportovců: 65

Ringo: 1. Polda+Dita (Orchis)

            2. Viky+Hadař (Mejdla)

            3. Hanka + Vyslo (Elfíci)

(body do celkové tabulky: 7 Mejdla, 5 Orchis, 4 Elfíci…)

Volejbal: 1. Mejdla, 2. Zlatý pudin-gové, 3. Orchis (4. Švihadlo)

Frisbee: 1.Mejdla, 2. Orchis, 3. Zvo-nek (4. Švihadlo)

Běh: 1. Zlatý pudingové, 2. Mejdla, 3. Fialkovi mazánci

Přetahování lanem: 1. Mejdla, 2. Lukov, 3. Fialkovi mazánci (4. Zvonek)

Plavání: 1. Švihadlo, 2. Mejdla, 3. Fialkovi mazánci


 

Celkové výsledky (v tabulce):

 

Bodů

Ringo

Volejbal

Frisbee

Běh

Lano

Plavání

1. Mejdla

38

7

7

7

5

7

5

2. Zlatý
 Pudingové

20

3

5

2

7

0

3

3. Orchis

19

5

4

5

2

2

1

4. Zvonek

17

3

2

4

3

3

2

5. Fialkovi Mazánci

15

1

2

0

4

4

4

6. Švihadlo

14

0

3

3

0

1

7

7. Lukov

7

1

0

1

0

5

0

8. Elfíci

5

4

0

0

1

0

0


 

Zajímavosti:

Každý tým získal alespoň jednu medaili.

Pavouk

Orchis měl svoje zástupce v pěti olympijských teamech, které se umístily na prvních čtyřech místech a dokázaly též Lukovákům vyfouknout pozici poslední.

Elfí heslo: „Jsme sice poslední, ale to nevadí, dobrý pocit ze hry, ten nic nenahradí.“ Autor kapitán Tata.

Fotky z Olympiády najdeš na olympiada.brontosaurus.cz, od SUPu www.mujweb.cz/www/paik/Brontosauri%20olympiada/index.htm.

Ahoj na příští Olympiádě,

Radka

 

 

 

 

 

Hurá na Cimburk!

Postřehy z vikendovky 7.–11.5. aneb
Víte, že....?:


* někdy méně znamená více a kvalita lidí může vyvážit jejich kvantitativní nedostatek

* jen jedna cesta je ta pravá, která však? Ale nakonec všechny
cesty vedou na Cimburk

* i podle zcela přesných instrukcí může člověk dojít uplně jinam a ještě si myslet, že je tam uplně správně
* usíná se nejlépe pod hvězdnou

 

 

oblohou
* vyžaduje-li to situace, mohou i čtyři příslušníci mužského pohlaví přečkat noc jen se třemi spacáky

* takto strávená noc ale na náladě zučastněných výrazně nepřidá

* chválit druhého na povel není vůbec jednoduché, ale ještě těžší je umět chválu přijmout

* zjistíte-li,že vaše duše má náhle
podobu nafukovacího balonku, pak věřte, že je mnohem křehčí a
zranitelnější než obvykle

* rytíři v brnění moc vidět nejsou, ale
přece jen ještě uplně nevymřeli

* pohled na Cimburk z místa zvané
Kazatelna je neopakovatelný

* ale i z blízka si určitě zaslouží vaší pozornost
* někdy se komáři opravdu žení a jsou pak ve značné přesile

* některé cesty jsou tak neschůdné,že je vhodnější mít při jejich
absolvování oči zavázané šátkem a ještě držet někoho za ruku

* práci je kupodivu občas nutné usilovně hledat

* jindy ((na Cimburku)) je zas práce dostatek pro všechny

* plení je důležité nejen na zahrádce ale i na hradbách

* než je možné zaspárovat jednu skoro zanedbatelnou trhlinu mezi
několika kameny hradby, je třeba udělat v témže místě díru
několikanásobně větší

* Markéta, Pepa i Jura opravdu výborně vaří

* člověk je schopen omezit své hygienické nároky téměř na minimum
aneb bez vody se dá spokojeně přežít skoro pět dní

* voda z Mísy je skutečně pitná
* ne všechny dobré nápady je rozumné uskutečnit a nápad na koupání
v přehradě s prvním stupněm hygienické ochrany je lepší potlačit
již v počátcích a nenechat se zvyklat sliby „jen dva prstíčky tam
strčíme...“

* co vadí mužům na ženách, nevadí ženám na mužích a naopak aneb každý máme své přednosti i nedostatky

* není nezbytně potřeba, aby kytara měla všech šest strun

* z Cimburku spadnou průměrně 2 cihly či kameny denně

* takto spadaný materiál je nutné strategicky přemísťovat, aby mohl
být v konečné fázy vracen na původní místo

* zánět slepého střeva může nečekaně překvapit každého z nás (jen Markétku už ne)

* ocitne-li se člověk na laně pár metrů nad propastí, zapomene okamžitě i zcela jednoduchou a krátkou šifru

* potřeba návštěvy kadibudky se snižuje nepřímouměrně se vzdáleností kadibudky od místa, kde se právě nacházíte

* strašnější než nadpřirozené bytosti je na hradě nevítaný host, protože na
rozdíl od něj nadpřirozené bytosti nechrápou

* mlaskáním a tleskáním se zbytečně nevysilujte, nejspolehlivější metodou je
obtížného spáče probudit

* nejsou-li žáby dostatečně obezřetné, mohou se snadno ocitnout v nesnázích a začít se topit a v tomto případě je na nás, abychom jim podali pomocnou ruku (či lopatu)

* ujede-li nám autobus, není to ještě důvod k zoufalství

* čekání na další je dobré si zpříjemnit osvěžující koupelí v rybníce nebo se vydat o pár kilometrů dál na následující zastávku (popř.obě varianty vhodně zkombinovat)

* v Kyjově je moc pěkná nemocnice, ale určitě je příjemnější se tam ocitnout jen jako návštěva

* každý pacient uvítá trochu rozptýlení v podobě hudby a zpěvu či jiného zpestření bílých dní

* navštívit nemocného či nemocnou (v našem případě Markétku) a vidět, že jsme mu tím udělali velkou radost, opravdu stojí za to stejně, jako
strávit pár volných dní ve společnosti kamarádů

* cesta z víkendovky zpátky domů už není nikdy tak veselá jako cesta tam

* i nedobytný hrad se jednou stane zříceninou, važme si svých
hradů, na které nemá zub času

* hezké okamžiky utíkají výrazně
rychleji než ty smutné....

* ...

* ...
* ...

* záleží většinou jen na nás, kterých okamžiků bude více...

Iva

Bambiriáda

Bambiriáda je celorepubliková akce, na níž se setkávají nevládní neziskové organizace, které pracují s dětmi a mládeží, a kde předvádí dětem a rodičům ukázky své činnosti. Kromě toho, že se jim pokouší dát příjemně strávený den, se na ni snaží nalákat nové účastníky svých volnočasových aktivit i přes rok.

Letošní brněnská Bambiriáda byla, myslím, velice pěkná. Děti si mohly vyzkoušet lanové překážky, vyrobit si zvířátko z těstovin, střílet z luku či vyluštit přírodovědné kvízy. Ten u pionýrů nabídli i mě se slovy, zda se brontosauři chtějí též zapojit (měla jsem na sobě naše bílé dortové tričko). Ostudu jsem nám myslím se dvěma chybami neudělala, ale lehké to nebylo.

Pro diváky byl připraven též program na pódiu – já jsem obdivovala vystoupení rómských tanců, k vidění byla i ukázka policejních zásahů. Počasí akci přálo – sluníčko svítilo jedna radost.

Bambiriáda měla ale i svoje mouchy – u některých atrakcí bylo tolik dětí, že se čekalo i hodinu, než na člověka přišla řada. Mezi nejatraktivnější patřily lanové aktivity (skok z výšky do lana se zhoupnutím, lanovka), narváno bylo i u luku. Zájem byl tedy větší, nežli kapacita akce, čili si myslím, že by se tam uživil i další stánek – brontosauří. Děti sice nejsou naše cílová skupina (tedy kromě BRĎO), ale pokud budeme propagovat nějakým dobrým nápadem ochranu přírody, můžeme oslovit jejich rodiče. A koneckonců udělat radost malým špuntům je taky pěkné.

Radka

Hnutí Brontosaurus před rokem 1989

Přetištěno ze společensko-ekologického měsíčníku Sedmá generace (www.sedmagenerace.cz).

Redakce požádala některé významné osobnosti ekologického i v širším slova smyslu občanského hnutí, aby se ze svého pohledu pokusili charakterizovat situaci na poli ochrany životního prostředí v době před rokem 1989. V prvním z řady příspěvků popisuje Šimona Bouzková vznik a vývoj Hnutí Brontosaurus.

 

Zhodnotit Hnutí Brontosaurus před revolucí v roce 1989 z pohledu jednoho člověka je úkol nadlidský. Název hnutí totiž dost přesně vystihuje, že nešlo o organizaci, ale o jakousi žijící myšlenku, kterou si každý přizpůsobil k obrazu svému.

Jak to začalo? Několik mladých lidí z Ústavu krajinné ekologie přišlo s nápadem začít jednoletou kampaň zaměřenou na ekologickou výchovu: Brontosaurus nepřežil, protože přerostl své možnosti. Člověk dnešní doby však může pečovat o své životní prostředí, každý se může přidat. Přidal se časopis Mladý svět a Český ústřední výbor Socialistického svazu mládeže (ČÚV SSM). Obrázek nakreslil Vladimír Jiránek a kampaň začala – v roce 1974. Po roce ale neskončila. Jména M. Martiš a J. Šolc brzy zmizela a v práci pokračovali noví rodiče: Josef Velek a Vladimír Jiránek. Alespoň tak se hnutí muselo jevit široké veřejnosti – brontosauří rubrika v Mladém světě, články o potírání zlořádů vůči přírodě od Josefa Velka s Vladimírovými obrázky. Občas vyšla i knížka. To byla jedna tvář Brontosaura – tak zvaná mediální. A rozhodně důležitá. Díky Pepíkovi Velkovi a jeho odvaze jít do konfrontací.

Prosté Brontosaury pak lidé považovali tu za neškodné, tu za zmatené sběrače odpadků. Akce, které se asi nejvíce blížily původní vzdělavatelské práci, probíhaly od roku 1975 na Zvířeticích. Tamní výchovné tábory započaté Vaškem Petříčkem slavily letos 25. výročí. A do této situace jsem se dostala já
– jak jinak než přes likvidaci skládky a následný pobyt na Zvířeticích.

Brontosaurus byl tedy hnutím, což v praxi znamenalo, že každá jeho část organizačně spadala pod nějakou základní organizaci Socialistického svazu mládeže. Jednotlivé skupiny nebyly oficiálně propojeny – jistě to bylo pro režim daleko lepší, než tu mít organizovanou bandu všeho schopných lidí. Existovala sice ústřední komise, která ale až do poloviny osmdesátých let neměla přímé napojení na aktivní centra a jedince. Prostřednictvím inzerátů o táborech v Mladém světě a přes okruh známých se ovšem šířilo povědomí o tom, kdo v Brontosauru něco dělá. Noví aktivní pracovníci pocházeli většinou z řad účastníků táborů. Členství žádné neexistovalo. Brontosaurem byl každý, kdo se za něj považoval. Na věku také moc nezáleželo, přestože šlo o „mládežnické“ hnutí. Díky několika lidem se začalo v osmdesátých letech pracovat na propojení hlavních center – což byly především vysoké školy a proslulý Litvínov. To se povedlo a vzniklo jakési neformální uskupení scházející se po různých bytech a jiných podobných místech. Jedním z kritérií pro účast v této skupině byla důvěryhodnost, a tak se vždy nějakou dobu testovalo, zda určitého člověka mezi sebe přijmeme či nikoli.

Asi nemá cenu vypočítávat jména. Snad za všechny musím zmínit alespoň jednoho člověka, kterého už tady nepotkáme – Jirku Bělohoubka, jenž vedl Brontosaury Vysokého učení technického v Brně a po revoluci založil brněnské EkoCentrum.

Kdo ale vlastně byli brontosauří vedoucí? Lidé, kteří toužili něco dělat s druhými a pro druhé, nechtěli riskovat otevřený střet s režimem, ale cosi je hnalo k tomu nebýt zas až tak úplně konformní. V současné době by se jich část vrhla do zcela jiných aktivit, ale tenkrát se jednalo o jednu z mála možností seberealizace. Byli mezi nimi lidé různí – od Brontosaurů z Krupky, kteří po revoluci prohlásili, že mají svou Základní organizaci KSČ a že ji nikdy neopustí a budou pracovat pod ní (jiná taková skupina se tam myslím nikdy neobjevila), až po jedince neustále rozdávající samizdatové Lidovky, Orwelly a další tiskoviny.

Já jsem si se svou křesťanskou vírou a spoluprací se zahraničím vysloužila od kamarádů slogan: „Do průšvihu přivede tě lehce Šimonina zahraniční sekce.“ Zajímavé je, že více vadila spolupráce s východem než se západem – díky ELTE klubu v Budapešti, PKE (Polski klub ekologiczny) v Krakově a našemu Brontosauru UK Praha vzniklo Greenway, společenství ochranářských organizací ve východní Evropě. Nevím však o nikom, koho bych nakonec do průšvihu přivedla i přes občasný značný „zájem“ o mou osobu.

Brontosauři především mohli oslovit širší okruh lidí – vědělo se, že jde o aktivity „povolené“, i když ne zrovna protežované režimem. Účastnit se například táborů neznamenalo ztrátu zaměstnání nebo vyhození ze školy, ačkoli věrnost straně se na akcích věru nepropagovala. Tábory přitom měly vůbec největší význam. Lidé na nich totiž byli nejlépe oslovitelní. Vyžadovaly také nejvíce práce – vést je mohli jedině zkušení organizátoři schopní zvládat nejrůznější situace, ochotní nést obrovské riziko (platily zde stejné směrnice jako nadětských táborech, organizátor měl zodpovědnost za každého účastníka, byť i dospělého; občas přitom došlo k vážnějším úrazům, několikrát i smrtelným). Táborů se za prázdniny uskutečnily až dvě stovky, o některé byl takový zájem, že se jich mohla zúčastnit pouze desetina přihlášených – pracovalo se zde přitom čtrnáct dní zadarmo, pouze za stravu a za cestovné, navíc se nesmělo kouřit ani pít alkohol.

Lidé se na tábory většinou nehrnuli kvůli ochraně jakési přírody – z anket vyplývá, že chtěli 1. najít životního partnera, 2. najít nové kamarády, 3. smysluplně využít volný čas, a až za 4. pomoci přírodě.

Další ze snah, jak oslovit co nejvíce lidí, byly soutěže, nejčastěji fotografické. Asi nejúspěšnější mi vždy připadal Ekofór – kreslené vtipy vystavované přímo na náměstí Svobody v Brně. Cantata Natura – písničková soutěž – nám v Praze přinesla sblížení s folkovými a country kapelami. I díky těmto kontaktům začal po šíleném Yettiho nápadu postavit si osvětový stánek na Portě v roce 1987   celkem hladce fungovat Ekostan – tedy besedy, přednášky ap. ve zvláštním stanu přímo v areálu výstaviště v Plzni. Byla to akce, na které se podílelo několik brontosauřích skupin, což nebylo až tak obvyklé, většinou si každý své nápady realizoval tam, kde právě byl. Je dobré si uvědomit, že v té době neexistovaly ročenky o sta-vu životního prostředí, úda-je se považovaly za tajné a nebyly lehce dostupné. Nejobsáhlejším zdrojem informací, ze kterého jsme všichni čerpali, byla zpráva Ekologické sekce, ale ta rozhodně nebyla oficiálním dokumentem. Informace se předávaly především ústně nebo se opisovaly pro potřebu několika známých lidí.

Většina aktivních skupin se před revolucí spojila k nejkolosálnější brontosauří akci, vnucené nám vlastně shora – ekologickému Setkání mládeže na Šumavě akci velmi pochybné, na kterou se každý rok sjížděly tisíce svazáků za účelem opití se a kontaktů s opačným pohlavím. A teď jsme tam najednou měli provádět ekologickou výchovu. Psal se však již rok 1989. Na besedách vystupovala většina členů výboru Ekologické sekce: Josef Vavroušek, Bedřich Moldan, ale i lidé ze zahraničí – Miles Goldstick brojil proti atomové energii… Nejvíce nás překvapil samotný Český ústřední výbor SSM, který pozval pos-
lance Bundestagu za stranu Zelených a českého emigranta Petra Horacka, což byla drzost na tehdejší dobu neslýchaná. ČÚV si ji ovšem mohl dovolit. Dosud tuto akci vlastně nechápu. Mohlo se na ní mluvit opravdu volně, nahrávky besed nám ale při balení věcí kdosi kompletně ukradl – ve kterém archivu Státní bezpečnosti asi leží? Na začátku setkání nám bylo sděleno, že se chystají přijet „chartisté“ a že jim musíme zabránit v projevech na besedách. Velkou útěchou nám přitom byl fakt, že jeden z nich – Pavel Šremer – již druhý den pomáhal přímo na místě a pěkně maloval směrovky k WC a podobně – kdyby tenkrát soudruzi věděli!

Humorných okamžiků ale jindy nebylo tolik. Kdo se v Brontosauru více angažoval, dříve či později se na výslech dostal. Ani dohled ale nebyl příliš kon­zistentní – SSM občas povolilo akci, kterou jsme nečekali, aby nám posléze zakáza­lo pořádat víkendovku, která nesla název „Ve staré dobré Anglii“. Jindy funkcionáři nejdří­ve schválili besedu o Gab­čí­kovu-Nagymaros (tedy spíše panelovou diskuzi mezi bratislavskými ochranáři a staviteli díla s ing. Júliusem Binderem v čele) – musela se tenkrát uspořádat v Praze, v Bratislavě šlo o příliš citlivé téma. Krátce na to se zdálo, že mě kvůli ní vyhodí před státnicemi ze školy, a nakonec jsme za ni dostali pochvalu – aneb čím větší průšvih, tím větší pochvala. Nikdy se nedalo odhad-nout, čeho se člověk dočká. Z besedy nakonec zůstal nesmrtelný výrok strůjce díla soudruha V. Lokvenze: „Keď sa bude zem triasť, Bratislava padne, Komárno nebude kámen na kameni, len to naše vodné dielo vytrvá.“ To byla odpověď na otázku  poseizmické stabilitě území. Podobných besed pak proběhla ještě řada, v rámci snah o ovlivnění veřejného mínění poněkud šířeji než jen sbíráním odpadků. Teď v nich, podobným způsobem a nastejném místě, pokračuje Společnost pro trvale udržitelný život.

Nebyla to špatná škola. To se snad dá říci obecně za nás za všechny – naučili jsme se organizovat, vyjednávat s lidmi, s úřady, přesvědčovat, nenechat se vyhodit… Však se nám tyto schopnosti hodily i během revoluce – ve většině aktivních brontosauřích míst lidé pracovali v Občanském fóru, pomáhali s ozvučením a organizací mítinků. Nakonec se nám i ono setkání ve Vimperku hodilo, hlavně proto, že jsme díky němu shromáždili adresy na všechny aktivní lidi a po revoluci jsme se dokázali navzájem najít a zorganizovat se. (V duchu známého vtipu Vladimíra Jiránka – „Kdo je organizovaný, přežije!“) A tady už pokračuje jiná historie, historie nezávislé organizace ve zcela odlišných podmínkách.

Šimona Bouzková

Radka

Zprávy z Trojky

·      Od MŠMT jsme přerozdělením Radou HB získali 6000,- Kč na Olympiádu a Ekostan na Zahradě, 10 800,- Kč na volnočasové aktivity (víkendovky, provozní náklady...), 1500,- na PsB Expedice QP (tuto žádost jsme poté stáhli) a 4700,- Kč na organizátorák 2003/04.

·      Neúspěšně jsme žádali na ÚMČ Brno-střed o prostory pro sklad na Rybářské 9.

·      Víkendovky v rámci projektu 3 víkendy pro... jsme spolu se svízeláky a slunovraťáky určili na tyto podzimní termíny: 10.–12.října – 3 víkendy pro Brno (za Orchis snad Radka na Červeňáku), 31.října–2.listopadu – pro přírodu (Pavouk na Pálavě), 21.–23.listopadu – pro památky (Jupíčert).

Radka

Globální ekologické problémy II

Dnes pokračujeme tématem z minulého čísla, věnovaném především nárůstu průměrné teploty Země v důsledku nárůstu takzvaných skleníkových plynů v atmosféře. Podíváme se na další hlavní globální ekologické problémy.

Dalším velkým problémem je vysychání řek po celém světě. Je to způsobeno především zvětšením potravinových nároků lidí. Voda se odčerpává na zavlažování polí. Každý zná příklad Aralského jezera, kdy jeho dva hlavní přítoky Amurdarja a Syrdarja  přestaly v minulém století prakticky do jezera dotékat, neboť sovětská vláda jejich vodou začala zavlažovat obrovské území pouštní krajiny ve střední Asii. Z Aralu je dnes malá slaná louže, celé okolí je zasolené, a tak absolutně neobyvatelné. Suchá sůl, kterou odnáší vítr, dopadá i tisíce kilometrů daleko. I další řeky nedotečou občas do moře, například Colorado na západě USA, Žlutá řeka v Číně či Nil. Není-li voda v řece, bere se ze studní. Znamená to ovšem trvalý pokles spodní vody, například v Pekingu to činí přibližně jeden metr za rok. Studny tak musí být hlubší a hlubší. To nehovoříme, jaký to má katastrofický dopad na ekosystémy, ať to že voda chybí v korytě i to, že dramaticky klesá hladina spodní vody.

Je-li méně vody, je i nižší potravinová produkce a dříve soběstačné země ses stávají závislé na dovozu. Například Čína (kde je problém i růst obyvatel) dnes kupuje čtyřicet procent celosvětové produkce sojových bobů.

Problém vody souvisí i s její kvalitou . Ropa je hlavní znečišťovatel oceánů a moří (nejde jen o mediálně popisované havárie tankerů, ale v prvé řadě o trvalý únik ropy z těchto lodí v jejich pravidelných trasách); čistotu či lépe nečistotu řeky si každá z nás umí představit, stačí si zajít v létě na Brněnskou přehradu. U nás ovšem máme dost pitné vody podpovrchové. Toto štěstí nemá přes dvě miliardy lidí na celém světě, a pije tak vodu nekvalitní. Průjmová onemocnění z této vody jsou mezi prvními v příčinách úmrtí lidí v rozvojových zemích. S vodou souvisí i obrovský úbytek bohatosti rybolovných oblastí, některé již zkolabovaly zcela.

Dalším velkým problémem je úbytek celosvětové rozlohy lesů, hlavně ve třetím světě. (Jinde jako například ve Středomoří jsme je dokázali vykácet již před 2000 lety.) Jejich plocha se zmenšuje o více než pět procent za deset let. Odlesnění Amazonie kromě řady dalších následků způsobuje vysoušení vnitrozemí Jižní Ameriky a změnu nejen regionálního klimatu. V tropech, na rozdíl našich krajů, je většina živin uchována v nadzemních částech stromů a dalších rostlin. Při vykácení a vypálení je nové pole úrodné dva maximálně tři roky, a pak jeho úrodnost klesne na nulu. Na vyčerpaných půdách už ovšem nový prales neroste. Kvůli potřebě další úrody je třeba kácet zase o několik kilometrů dále. Nejde jen o samotnou rozlohu ale i o kvalitu lesů – u nás to jsou oblíbené nepůvodní monokulturní smrčiny. Je to jeden z faktorů, který například přispěl k horším následkům loňských povodní v Čechách. Dokončení příště.

Pavouk

      Myšlenky

Tentokrát o …přátelství

Přátelství poznám podle toho, že nikdy nemůže být zklamáno, a pravou lásku podle toho, že nikdy nemůže být podvedena.

A.de Saint-Exupéry

Chval přítele veřejně, ale kárej ho mezi čtyřma očima

                         Leonardo da Vinci

Být s někým nebo s něčím znamená opustit na ten čas sám sebe, zanechat své osobní svrchovanosti, která nám brání cokoli pochopit, to znamená urovnat se a utišit jako se musí utišit a urovnat hladina vody, má-li nést obraz zřetelný a jasný.

                                      Horníček

Strom se podpírá o strom a člověk o člověka.

                          Srbské přísloví

Kdykoli jsme ve společnosti druhé osoby, staráme se míň o sebe: spíše nám jde o to, jaký si ten druhý o nás udělá názor.

                                                Osho

Vzdálenost nezabrání přátelství,  ona může jen omezit jeho výkonnost.

Sokrates

Každý z nás pozná od narození do hrobu jisté množství lidí, množství větší nebo menší, ale nikoli neomezené. Nepoznáme je všechny stejně: některé jenom povrchně a letmo, jiné víc a hlouběji..podle míry našeho vlastního odhalení, podle složitých zákonů sympatie, z níž vyvěrají ony drahocenné vztahy, které zahrnujeme jménem přátelství.

                                                Čep

Někdo má to štěstí, že má schopnost být přítelem.

                                    Jan Werich

Rodina, to je největší přátelství, je to spiknutí proti všemu zlému. Když se vydaří…

                                                Binar

Markétka

Literární okénko

Co je bez chvění, není pevné
Labyrintem světa s vírou a pochybností
Prof. Tomáš Halík

Zkušenosti z cest po všech šesti kontinentech Země i z hledání vlastního místa v náboženském a občansko-politickém životě jsou autorovi východiskem pro čtrnáct úvah o stěžejních duchovních a civilizačních problémech naší doby. Na cestě labyrintem dnešního světa, labyrintem vlastního osudu i
labyrintem soudobého filozofického a náboženského myšlení autor rozvíjí
trvalý dialog víry a pochybnosti jako dvou sester, které se vzájemně
potřebují a doplňují.

TANČÍCÍ SKÁLY

O vývoji života na Zemi, o člověku a o Bohu
Marek Orko Vácha

Kniha vznikla na základě přednášek z náboženství na Biskupském gymnáziu v Brně v letech 1998-2001 a je určena především středoškolským studentům.

Fascinující dějiny naší existence od velkého třesku po vznik samostatně
uvažujících bytostí tvoří bohatý zdroj inspirace pro teologii. Jsme bytosti
obdarované nesmrtelnou duší a zároveň jsme bytosti utvořené z hmoty 15 miliard let vzdáleného velkého třesku. Prostým vývojem událostí vznikají ze žhavé výhně počátku vesmíru tvorové schopní složit Devátou symfonii nebo vyzdobit Sixtinskou kapli. Jsme obdařeni nesmrtelnou duší a zároveň jsme stvořeni z prachu země. Jsme tančící skály. Čím víc rozumíme vesmíru, tím více si uvědomujeme nesamozřejmost naší existence, nesamozřejmost objevení se života na Zemi - a především nesamozřejmost vzniku nás samých, bytostí obdařených inteligencí a schopností se tomu všemu divit.

Z I-netu převzal

Hyman

Flerete: Trnkostroj

Máme vynikající novou desku, o které si myslím, že je minimálně tak dobrá jako naše dosud nejslavnější deska Zafúkané,“ chlubí se kapelník Fleretu Zdeněk Hrachový v časopisu Folk&country. Tentokrát sebechvála nesmrtí – Zdeněk má totiž pravdu. Trnkostroj považuji za velmi dobré album, možná opravdu nejlepší, jaké kapela za svou dvacetiletou existenci natočila.

Fleret svým Trnkostrojem dokládá, že v žádném případě není kapelou jednoho žánru. Dokladem čím dál zřetelnějšího směřování k tvrdší muzice jsou skladby jako Bude i ti to k čem, Vý aj pý nebo Metr pod zemí. Naopak folkově baladickou část repertoáru představují písně jako Pláňka nebo Kácajú stromy. Do folklórního pokladu (v tomto případě slovenského) kapela sáhla pouze v případě písně Na Královej holi, ke které však můžeme připojit i pseudolidovou V hoře pěkná jedlica (s příjemným prolínáním cimbálu a jemně rockových prvků v její druhé části).

V některých skladbách se objevují (v rukou hostů) nástroje, na které u Fleretu nejsme zvyklí. Mám na mysli akordeon v Ej trnko, trneīko (Petr Kolar) nebo ještě překvapivější samply a scratching ve Vý aj pý. Za nejvýraznější nástroj celého alba považuji elektrickou kytaru Vladana Heīi, v ráznějších kouscích výborně tvrdí muziku basa (především asi hostujícího Petra Vavříka) a melodickou linku hlavně v pomalejších skladbách výborně táhnou housle Stáni Bartošíka.


Co se týče autorství, převažují na albu vlastní melodie Zdeňka Hrachového a Stanislava Bartošíka; dále pokraīuje spolupráce s Liborem Myslivečkem (V apatyce, Kácajú stromy), zajímavým vkladem jsou dvě písně od spřízněných písniīkářů – Jindry Kejaka (singlové Vizovice se záhadným veršem o žirafách a srnkách), respektive Vojty Kiďáka Tomáška (Až slunéīko zajde). Oba pánové se pravděpodobně pokusili přiblížit se textem k typickým fleretím tématům: U Kejaka je to prvoplánové (Vizovice, slivovice, víno, časopis Trnky brnky), u Tomáška nacházíme alespoň oblíbenou Janovu hora (o které se jinak zpívá také v baladě V hoře pěkná jedlica). Obecně se v textech alba Trnkostroj často zpívá o trnkách (dvě písně mají toto ovoce, respektive strom přímo v názvu), o pití, avšak žádný text není za hranicí vkusu. O archetypální folklórní téma se pokusil Libor Mysliveček v písni Kácajú stromy (utrpení stromů jako možná paralela s bolestí člověka).

Poslouchám nové album Fleretu a přemýšlím, kterým směrem kapela vykročí ve 21. roce své existence. Dojde k ještě většímu zhutnění výrazu? K častějšímu koketování se samply a elektronickými zvuky vůbec? Zůstane v tvorbě kapely vůbec ještě ten valašský základ? Nemám strach, že by nezůstal. Myslím, že cesta, kterou předznamenává nové CD, bude dobrá. A že se od Fleretu ještě dočkáme dalších pěkných nahrávek.

Milan Tesař,

hudební redaktor rádia Proglas

Hyman

Mozek2

Vážený čtenáři,

předem přijmi moji omluvu, že jsi se této rubriky nedočkal v posledním čísle. Prostě jsem prošvihla uzávěrku čísla.

Zde  předkládám řešení minulého úkolu:

 

16

4

9

5

13

1

12

8

3

15

6

10

2

14

7

11

 

Domluvila jsem se s redakcí Brontíka, že správná řešení budete moci zasílat do redakce (nejrychlejší je e-mail) a jména prvních tří řešitelů zde uvedeme a vychválíme. Časem se možná zmůžeme i na nějaké ceny.

 

Tak a nyní si sedněte, sepněte oba mozky a zadívejte se na tento jednoduchý a  zajímavý obrázek:

Zkuste určit kolik je v něm trojúhelníků.

Těším se na odpovědi

Žiri

Vtipy o Iráku

·      Víte, jak se straší děti v Iráku?
Bu, Bu, Bu, Bush!

·      Saddám Husajn, Táhá Jasín Ramadán a Tárik Azíz lenoší na balkoně jednoho z diktátorových paláců, když jim náhle nad hlavami přeletí husí hejno. „Ramadáne, sestřel je,“ zavelí Saddám. Viceprezident popadne svůj kalašnikov, vypálí do nebe celou salvu, ale nezasáhne ani jednu husu. „Tak to zkus ty, Táriku,“ nařídí Saddám. Vicepremiér vystřelí a také chybí. „Sakra, všechno abych tu dělal sám,“ vzteká se prezident. Vypálí do nebe pět dávek, ale ani jeden pták nespadne. Zavládne stísněné ticho. Tárik Azíz se po chvilce vzpamatuje, ukáže na vzdalující se hejno a vykřikne: „Můj bože, koukněte! Mrtví ptáci a létají.“

·      Analytici Pentagonu potvrdili, že válka nebude dlouhá. Pouze v případě, že se Iráčané konečně přestanou vměšovat do jejího průběhu.

·      Protivzdušná obrana Ukrajiny odmítá převzít zodpovědnost za náhodné sestřelení letounů nad Bagdádem.

·      Ze svodky amerického velení: Taktika použití bojových delfínů se v poušti osvědčila jen částečně.

·      Z projevu G. W. Bushe k americkému lidu: “Nepřítel věrolomně napadl naše letouny, když mírumilovně bombardovaly jeho města.“

·      Dlouho předlouho vodil Bush lid svůj po poušti...

·      Nejčernější Bushova noční můra: Číňané do jednoho přijali islám a jako mudžáhidové odtáhli bránit Irák před Američany.

·      Po ukončení bojů bude Irák rozdělen na zóny. Budou to zóny Natural 91, Natural 95 a Diesel.

·      Na tiskové konferenci: „Pane prezidente Bushi, máte důkazy, že Irák má zbraně hromadného ničení?“
“Ano, máme schované dodací listy.“

·      „A tihle lidé mi budou zakazovat trávit Kurdy plynem?,“ pomyslel si Saddám, když uviděl následky nočního náletu na Bagdád.

Radka

Rozhovor s Kolumbem

Ráda bych v tomto čísle představila našeho zdatného pokladníka, kterého, ač se již druhým rokem stará o orchouší peníze, někteří možná neznáte. Tak tedy seznamte se s Kolumbem:

 

Jak ses dostal ke svému oblíbenému nápoji, ke kofole?

 

To už je hodně dávno. Bylo to hned, jak se začala čepovat kofola v hospodách. Další stimul byl film Rebelové, kde byla myslím nějaká soutěž s kofolou, a proto jsem se hnedka do ní zapojil. A od té doby, když jedu do Makra, vždy si nějakou koupím. Nejprve se dostala kofola ke mně a potom já k ní a od té doby nám to spolu klape. Už jen čekám, kdy nám tady zavedou nějaký ten kofovod – teplá voda teče, studená též, ale kofolu si musím nosit v petkách.

 

Co děláš za práci? Baví tě, líbí se ti nebo ani ne?

 

Učím na vysoké škole a jsem současně student doktorského studia. Podílím se na vzdělávání mladých ekonomů, ale současně seznamuji se základy ekonomie i studenty JAMU. Poměrně mě to baví, hlavně mě to živí. Nestěžuji si – vždycky může být hůř. Otázka druhá je, jestli to baví ty studenty. Někdy podle jejich reakcí soudím, že jsem asi ten nejnudnější učitel. Ale co na ně platí, jsou vtipy. Moje oblíbené učitelské krédo zní: šedivá je teorie a zelený strom života, ale z něčeho ten strom růst musí, a to je ta teorie.

 

Staráš se o orchouší hospodaření, daří se ti tvoje činnost? Nemáš problémy s dostáváním paragonů od organizátorů, s jejich chybami v účetnictví akcí anebo jsou skvělí a vzorní?

 

Většinou jsou paragony v pořádku, problém je spíše v jejich dodávání včas. Možná nejsem moc důrazný. Takže organizátoři, polepšete se.

 

Zúčastnil ses nedávno semináře o dotacích z Evropské unie. Jak vidíš možnost získat od nich nějaké peníze a vůbec jaký máš celkově názor na finanční situaci brontosaurů?

 

Co se týče toho školení, to ještě není u konce. Co si myslím obecně o ekonomické situaci – není nijak dobrá a je jasné a potvrdilo se, že spoléhat na dotace jenom od ministerstva není nejlepší. Na specifické akce lze získat peníze od magistrátu a jiných orgánů.

Možnost získat nějaké prostředky od Evropské unie je, ale spíše na úrovni Hnutí než na úrovni jednotlivých článků. Rozhodně si myslím, že tady šance je, protože Evropská unie péči o životní prostředí podporuje, ale je potřeba zintenzívnit spolupráci s místní samosprávou. A hlavně rozvíjet i vztahy s dalšími organizacemi, protože většina těch dotací je třeba získat právě ve spolupráci s jinými neziskovkami.

Problém ale je, že aby někdo napsal dobrý projekt, musí tomu dobře rozumět a třeba se tomu i na půl úvazku věnovat. Jenže pak si na sebe tím i musí vydělat.

 

Co děláš, když zrovna nepracuješ ani nebrontosauříš?

 

Věnuji se svým zálibám – relaxace, spánek, ale samozřejmě nejsem žádný lenoch, takže i sportuji – plavání, běh, golf. Ale moc volného času nemám, což je problém mého bohužel nižšího angažování se v pořádání víkendovek a dalších věcí.

 

Jak ses dostal k brontosaurům? Co tě na nich táhne doteď?

 

Stejně jako u kofoly se brontosauři nejdříve dostali ke mně – už je to taky hodně dávno, tak 5­–6 let, kdy mě přímo z polních prací na našich latyfundiích kamarádka vytáhla přímo na Helfštýn. Zavolala mi: „Na Helfu je Hefaiston, tak si sbal věci a přijeď.“ Asi jsem v té době o brontíkách něco věděl, ale šlo to mimo mě. Ačkoli tato akce nebyla přímo brontosauří, byli tam lidi z Hnutí, kteří mě na Helf nalákali ještě vícekrát. Nakonec jsem na Helfštýně strávil jedno PéeSBéčko a takových čtyři, pět, možná i šest víkendovek.

Orchis spískal Antonín Zrůstek alias Toni, se kterým se znám už hodně dlouho a který mě přesvědčil, že bych se měl nějak organizovaněji zapojit, a co se nestalo, hned na první Hromadě mě zvolili hospodářem.

Drží mě to, že jsem zjistil, že brontíci nejsou „zelené mozky“, jak se jim někdy říká, ale fajn človíčci. A že při ochraně přírody se dá zažít spousta legrace a najít dobré kamarády. A na akcích přece jen trochu pomůžeme i té přírodě.

 

Děkuji moc za rozhovor a přeji hodně zdaru ve tvojí bronťácké i nebronťácké činnosti,

Radka

Depka

Písemky se nedaří,
a ztrácí se naděje,
někdo z toho magoří,
někdo se tomu zasměje.

Kouzlo

Kdopak za to může,

že je dneska pohoda,
to si jenom s náma hraje

mocná Matka příroda.
Je-li třeba vytrestá nás

a nastanou nečasy,
jsme-li hodní potěší nás

třeba krásným počasím.
Je krutá, když mraky vodou naduje,
však něžná je, když duhu maluje.

 

Bolístka

Na nebi už hvězdičky,
mráčky osvětlily,
já myslím na své dětičky,
zda-li hodné byly.

Zda-li jejich srdíčka,
jsou bez šrámů a bolístek,
zda zahojí je mamička,
či postačí jen tatínek.

Tata – David Seidl

Slavíme

Ý … narozeniny

{ … svátek

1.6. DEN DĚTÍ

       Šlupka                             Ý

4.6. Honza Neužil                   Ý

8.6. Žblebt                              Ý

11.6. SPytlem                         Ý

13.6. Jíťa Káňová                    Ý

         Toni                               {

19.6. Markétka                       Ý

20.6. Svatojánek                     Ý

22.6. Yaki                               {

23.6. Raďas Jiřík                             Ý

         Sluníčko                        Ý

24.6. Honzíkové                      {      

29.6. Žblebt, Šlupka,

         Doktor, Pavel, Petr         {

2.7. Kolumbus                        Ý

6.7. Peťa Kuchtová                  Ý

13.7. Markétka                       {

17.7. Martina                          {

26.7. Anička                           {

27.7. Věroš                                       {

29.7. Marta                             {

8.8. Kamča                                       Ý

10.8. Klárka                            Ý

11.8. Zuzka                            {

12.8. Klárka                            {

13.8. Ája                                 {

15.8. Hanka, Sluníčko            {

17.8. Peťa                               {

18.8. Helča                                       {

25.8. Čenda                            {

26.8. Luděk                            {

29.8. Evelína                           {

Brontosauří kalendář

Orchouší akce

Volejbal

se v Brně hraje každé úterý od 18:30 do 19:45 v tělocvičně ZŠ na náměstí Míru (konečná čtverky v Masarykově čtvrti), s sebou přezůvky, sportovní oblečení a pětikačku. Je-li pěkné počasí, hraje se už od 17 hodin venku na Kraví hoře (hřiště hned vedle zastávky), a to i ringo, frisbee a pétanque (nezapomeňte je ale doma). Zve Polda.

Brloh

je setkání pražských brontosaurů, zejména lidí z KPL, Orchisu, Svízele a Campanuly (a Blbouna nejapného), ale uvítáme i ostatní. Pro nepražáky doporučujeme dobře si naplánovat služební cesty.

Začínáme vždy ve středu od 19 hodin na Ekocentru na Spytihněvově 10 v Praze-Nuslích. Dostaneš se tam od zastávky tramvají 7, 18 a 24 Svatoplukova nebo seběhneš ze stanice metra C Vyšehrad. Ať můžeš povídat a blbnout s kamarády až dlouho do noci, lze i přespat – 2 volné spacáky jsou k dispozici, ale radši si dones vlastní.

Na co se můžeš vypravit v nejbližší době?

11.6. Právo

Další večery na http://brloh. brontosaurus.cz.

Ohnivé volejbaly

Chtěli byste si zahrát volejbal, ringo... a v úterý nemůžete? Pak si odpočinout u ohně, zazpívat si a opékat špekáčky? Popovídat s přáteli a třeba i přespat pod širákem? Tak spojte příjemné s příjemným a choďte ve čtvrtky od 18:00 hodin na OHNIVÉ VOLEJBALY do Zamilovaného hájku v Řečkovicích. Těší se Polda a Čenda.      

Frisbee

V Praze na Letné každý čtvrtek od 18 hodin, sraz na zastávce tramvaje Sparta. Zve Martin Perlík (608 526 635, astragoth@seznam.cz) a spol.

Taneční

Ve čtvrtek od 19 do 21 hodin v tělocvičně na Listových kolejích (Kounicova ulice V Brně) se na tebe těší taneční mistr Honzík.

12.6. Akce Brontosaurus

Červený kopec v Brně. Sběr odpadků, povídání o ochraně přírody, noví kamarádi, vypečené hry. Sraz v 15 hodin na konci ulice Kamenná. S sebou pracovní oblečení a rukavice, igelitové pytle, elán a dobrou náladu. Každý odvážlivec je vítán. Radka Jarušková, tel.: 543 246 234, mob.: 777 648 036, 9radka@seznam.cz, http://akce.brontosaurus.cz.

13.–15.6. Pátek třináctého – Sázení stromků v Beskydech

Už jste někdy měli smůlu? Tak to nejste sami, bude-li nás víc, nebudem se bát vlků nic a se smůlou zatočíme. A pěkně ji nabonzujeme – vzpomeňte si nějakou smolně-veselou příhodu a vemte ji s sebou!

Obnova původních horských lesů, lesní rezervace, čistá příroda. Víkendovka je součástí programu Akce Příroda, který probíhá za finanční podpory Evropské Unie. Dostaneme příspěvek na jízdné 100Kč/osobu a jídlo! Po práci si můžeme objednat báječné vyprávění o lese, v lese :o).

Místo: Muchovice u Ostravice (Beskydy).
Sraz v Ostravici v 19h, z Brna pojedeme na hromadnou vlakem –podrobnosti dodám, hlašte se už teď: Pepa – pepa.hladky@seznam.cz, 604 995 445.

Pořádá ZČ HB Orchis Brno a ZČ HB Campanula Barbata.

16.6. Schůzka Orchisu

alias Palačinková party

Od 19 hodin se na Bystroušce můžeš dosyta najíst palačinkami na všechny možné způsoby, na které doneseš ty nebo někdo jiný suroviny. Základní těsto zajištěno.

Návrh programu: Ohlédnutí za tímto školním rokem a na ten další domluvit: Organizátorák, Sleziny, 3 víkendy pro..., Venobraní a další akce. Jak funguje Brontík a zda se líbí. Internetové stránky a kam se skladem. Zamluvení matroše na prázdniny, předání a proplacení paragonů z akcí...

Zve Radka, Kolumbus, Pepa, Pavouk a Honzík.

28.6.–5.7. Tábor...

pro děti jugoslávských uprchlíků na Starých Hutích u Buchlova. Kdo by měl zájem se zúčastnit a dětem se věnovat, ozvěte se Peťovi Půlkovi Šmajserovi – psmajser@centrum.cz.

28.6.–6.7. Veselé bahno IV.

Chceš se podílet na objevování Trojského ponoru a prolést další jeskyně? Odepiš, těší se Kleofáš a Džorč. Slovenský kras, od 18 let, 400,- Kč. Jana Vítková, Koniklecova 6, 634 00 Brno, e-mail: zpmvbr@mbox.vol.cz

25.7.–3.8.

    Zámecká škola tance

Zámecká škola tance otevírá nový kurs pro zájemce. Láká vás trocha práce, her a hodně tance? Tak pojeďte s námi. Nejmenovaný zámek, od 16 let, 200,- Kč. Jan Šipr, V. Kaprálové 23, 618 00 Brno, tel.: 548 530 569, mob.: 777 552 727, e-mail: siprj@seznam.cz.

10.–15.8. Co přináší řeka aneb říční turistika III.

Chceš poznat krásy jižních Čech z paluby pálavy? Tak odepiš, těší se Jana a Kleofáš. Vltava, od 16 let, 750,- Kč. Jana Vítková…

13.–27.8. Expedice QP

Mlha se pomalu zvedá a ty vidíš zemi, kterou toužily spatřit tisíce dobrodruhů před tebou. Vládne tu zima, hlad či zvláštní domorodci? Jen vlastní smrt tě zbaví touhy být mezi prvními objeviteli. Starý Rilanon z poslední výpravy snad ví, kde QP leží.

CHKO a biosférická rezervace Pálava, 16–24 let, 300,- Kč. Robert Rilanon, Výstavní 26, 603 00 Brno, mob.: 776 057 637, e-mail: robert.rilanon @brontosaurus.cz, http://QP.brontosaurus.cz.

13.–15.6. Akreditovaný kurs pro hlavní vedoucí

letních táborů

V Brně v Centru volného času Bystrouška

Začátek: 13. 5. 2003 od 14.00

Konec: 15. 5. 2003 17.00

 

Účastnické poplatky jsou včetně jídla a místa na spaní (vlastní spacák a karimatku):

Členové HB: 250,- Kč

Nečlenové HB: 500,- Kč

 

Kurz je ukončen testem a absolventi dostanou certifikát o absolvování akreditovaného kurzu. Platnost školení je 5 let a jména absolventů odesíláme s přiděleným kódem na ministerstvo školství. Toto školení je platné v ČR pro všechny organizace pracující s dětmi a mládeží.  

 

Centrum volného času Bystrouška najdete v Brně na konečné tramvaje 11 Bystrc – Ečerova. Vystoupíte z tramvaje dveřmi a půjdete rovně (kolmo na koleje) a před sebou uvidíte dva nízké komplexy – ten pravý (Bystrouška) je vpravo.

 

Od loňského roku poskytuje ministerstvo financí dotace na tábory pro děti a mládež jen na akce, jejichž hlavní vedoucí absolvoval kurz akreditovaný ministerstvem školství – institutem dětí a mládeže. Povinné penzum 26 hod. s přesně danými okruhy zejména právních, zdravotnických a hospodářských témat tak nyní musí obsahovat  jednotlivé kurzy všech dětských a mládežnických organizací.

Pro pořadatele táborů, kteří dotaci nežádají, nebo pracují s dospělými není tento kurz povinný, ale sekce OHB jej svým členům doporučuje – zvolená témata i lektoři budou klást důraz na vaše zaměření na práci s dospělými. 

 

S sebou: spacák, karimatku, nádobu na jídlo a pití, příbor, nebo hůlky, přezůvky, tužky, papíry, pohodlné oblečení (moc hodin na učebně, ale i venku), prázdnou funkční disketu, průkazku HB a OHB (platí jen s OP).

 

Přihlášky na adr. Mgr. Pavel Ecler, Zámek 1, Bučovice 685 01, nebo meilem: kastelan@bucovice-zamek.cz, nebo SMS 724/ 095 281 (tel. dotazy tamtéž) co nejdřív (počet účastníků je omezen – přednost mají frekventanti kurzů OHB).

Na všechny se těší lektoři a Pavel Pája Ecler.

Ekostan

Na několika folkových festivalech pořádá přes léto Hnutí Brontosaurus Ekostany, které mají za cíl seznámit návštěvníky s tím, kdo vlastně jsme a co děláme. V hangáru či v tee-pee mají lidé možnost prohlédnout si fotky a plakátky, vzít si informační letáčky o ekologii (většinou od Hnutí Duha) a pozvánky na akce, zúčastnit se připravených programů (hry, přednášky, dílny) a hlavně – na vše se pořádně vyptat. K tomu všemu je potřeba skupinka dobrovolníků, kteří jsou k dispozici návštěvníkům a taky připraví doprovodné aktivity. Pokud bys rád(a) pomohl(a), ozvi se organizátorům jednotlivých Ekostanů. Odměnou ti bude pocit z dobré věci a volný vstup na koncerty v rámci festivalu.

Přípravné schůzky

ve středu 4.6. od 17:30 do 20:30 hod. a v neděli 8.6. od 15:30 do 20:00 hod. Proběhnou v brontosauří kanceláři na Michalově 4, v Brně-Líšni. Tvorba propagačních materiálů – s sebou (máš-li, bylo by to výborné): fotky z našich akcí, nůžky, tvůrčí nápady, hudební nástroje, dobroty, čaj a jiné – pak můžem i zahrát a zazpívat. Těší se na tebe Paňmáma – Lucka Nováková – tel.: 544 215 585, 777 216 938, lucinovak@email.cz.

3.–6.7. Zahrada

V Náměšti na Hané, těšit se můžeš na Spirituál Kvintet, Hop trop, Fleret a Jarmilu Šulákovou, Žalmana, Poupata a spoustu dalších – www. folkcountry.cz/zahrada. Odjezd už asi 2.července odpoledne, vařit je možno společně. Zájemci, pište Hymanovi – hyman@orchis.brontosaurus.cz. ZČ HB Orchis.

1.–17.8. Prázdniny v Telči

Cimbal Classic, Javory, Fleret, Nezmaři... http://webhouse.cz/telc_folk.

Na Ekostan je nutno přijet nejméně na 4 dny, zázemí bude v zámeckém skleníku. Organizuje  Paňmáma – Lucka Nováková, ZČ HB Slunovrat.

28.–31.8.

Mohelnický dostavník

V Mohelnici, hrají Poupata, Žalman, Lokálka, Wabi Daněk...

www.mohelnickydostavnik.cz.

Zatím není jisté, zda tento Ekostan proběhne či ne – hledá se hlavní organizátor. Aktuální stav ti řekne kancelář HB – kancelar @brontosaurus.cz. Nicméně Mohel-ničák je fesťák, na kterém se sjíždí spousta brontosaurů a pořádají se první srazovky z táborů, takže pokud přijedeš, určitě hodně známých potkáš.

Akce spřátelených základních článků

Slunovratí taneční večery (jednou za 14 dní v úterý – 10. a 24.6. od 19:30 na Bystroušce, přezůvky s sebou)

Červen–srpen Placená brigáda pro studenty SŠ a VŠ (chráněnná území Prahy, od 18 let, Pavel Jeřábek – jerabek.pavel@quick.cz, Kandík)

13.–15.6. Projekt 903 (stará trať Přibyslav – Sázava u Žďáru, Spajdr 732 955 345, drsnej.spajdr@posli.to, Svízel přítula)

20.–22.6. Slunovratí oheň (u Páji Zachara)

27.–29.6. Festival Plumlovský dýchánek (Plumlovská Katka, Robby… Cejvík – 723 132 929, cejvik @seznam.cz, Modrý kámen)

28.6.–12.7. Tajemství malované truhly (statek poblíž Zelené hory, od 18 let, 500,- Kč, Jiří Košťál – 777 599 560, jiri.kostal@centrum.cz, http://tru-hla.webpark.cz, Svízel přítula)

4.–13.7. Čechy krásné, Čechy naše (cyklovandr po severních Čechách, od 16 let, 720,- Kč, Ježibaba – 608 509 102, jezi@centrum.cz, Svízel přítula)

11.–20.7. Tajemství telčské zahrady aneb Kde se ztratil Tadeáš (Telč, od 16 let, 200,- Kč, Vierik – 737 521 338, sunea@email.cz, Slunovrat)

11.–22.7. Malé lesní šílenství (prameniště Jankovského potoka, 16–26 let, 200,- Kč, Brontík Stoklasa, Telnice 293, 664 59, male.lesni.silenstvi@centrum.cz, Slunovrat)

14.–25.7. Vyhýbka do odbočky (Zubrnice, od 19 let, 850,- Kč, Ježibaba, Svízel přítula)

1.–10.8. A pak přišel ČLOVĚK... (Opatov, od 16 let, 150,- Kč, Jožka – 777 311 919, kratos@proglas.cz, Slunovrat)

Další akce najdete na www.bronto-saurus.cz a na stránkách jednotlivých základních článků.

Zajímavé akce jiných organizací

6.–8.6. Přírodní ráje 2003 (Podyjí na MTB, Džast – 732 776 677, dzast@biokontakt.cz, Instruktoři Brno a Biokontakt – www.biokontakt.cz)

13.–15.6. Malý alternativní festival (poezie, divadlo, filmy, keramika... Spálov 21, Péťa a Šaman Chytilovi – 556 729 716, maf.webz.cz)

13.–15.6. Horovíkend (Vysočina, hoffmann@fbm.vutbr.cz, Instruktoři Brno)

18.–22.6. Zdravotní seminář (akreditace MŠMT pro zdravotníka na táborech, Olomouc, 4400,- Kč, www.zdrsem.cz, přihlášky do 10.6. Lence Líbalové – velkalenka@hotmail.com, Hnutí GO! a Prázdninová škola Lipnice)

27.–29.6. Přírodní ráje 2003 (Lanžhotský prales na MTB, Bikontakt a IS Brno)

4.7.–14.7. Kočovné divadlo s Medvídkem Pú (Zuzka Ouhrabková, ouhrabko@centrum.cz. Osel/pštros/kůň vítán též!)

7.–11.7. Kompot 2003 (akreditovaný kurs zážitkové pedagogiky, nutné ped. minimum, 3800,- Kč, David Másilka – 605 723 164, kompot2003@email.cz, Hnutí GO!)

22.–29.8. Letní rytmodílna v pohybu (Jižní Čechy, od 18 let, 1500,-. Pohybové studio Cyranovy boty, tel.: 549 524 107, verisima@luzanky.cz, www.cyranovyboty.sw.cz)

14.–17.11. Celostátní vzájemná výměna zkušeností (Brno, přihlášky od 1.června – http://www.cvvz2003.cz, Junák, ATOM, Pionýr…)