Zobrazuje se vám tento text ? To je chyba, menu má stát na místě. Používáte zastaralý prohlížeč - nepodporuje hodnotu 'fixed' u atributu position.

Používejte raději
prohlížečFirefox: Objevte znovu web

či prohlížeč
Opera

A nejlépe zkuste
OS Linux
Proč používat Linux

místo Windows.

Aktuality a akce:
Brontosaurus žije 2007 Brontosaurus žije 2007
Hlasujte o nejlepší fotku z letošních PsB v kategoriích
Brontosaurus a Úsměv.
="Ekofór
Ekofór 2008
přidejte se do soutěže kreslených vtipů.
Letošní téma je Vzduch!
Valná Hromada HB
tentokrát na SUPí pevnosti, přečtěte si Noviny VH nebo 'Jak to dopadlo'.
VH: ...aneb ženský dobudou Orchis ?? - fotky[CNW:Counter]

Kalendář akcí 2007/2008

ZČ HB ORCHIS (Aktuální kalendář akcí je tady)

Akce * Pravidelné akce * Brontosauří úterní kluby * Organizátorský kurs

Akce (víkendovky, prázdninovky, setkání...)

19. - 29. 7. 2007 - Na hranici aneb shořet či překročit [PsB...co to je?]

Na akci již máme plno, můžeš zkusit zjistit (604995445, 777880187) jestli se něco neuvolnilo, ale raději se rychle přihlaš na jinou akci, mnohde ještě mají volná místa.
"Poslední sloka mistře", škrtl sirkou a kolem zavonělo maso. Muž nasadil ke svému životnímu výkonu. Plné stoly skutečně vypadaly nad hranice lidských možností...
Hranice lze hledat, překonat či spálit. Kde? Villa Nova. Prožijte Prázdniny s Brontosaurem ve středisku experimentální archeologie. Těší se Bára, Jupíčert, Markéta (Smíšek), Míla a Pepa.
Cena: 300,- Kč , Věk: 17 až 28+ let , Místo: Uhřínov (v Orlických horách)
Další info: http://nahranici.wz.cz Pořádá: ZČ HB Orchis a ZČ HB Rozruch
9. - 18. 7. 2007 - Co se skrývá pod povrchem [PsB...co to je?]

Na první pohled obyčejná zřícenina ... Ale je to skutečně tak? Pojďte s námi poodhalit její temnou historii... Archeologické práce na hradě v jižních Čechách.
Cena: 300,- Kč , Věk: od 17 let
Tým: Honza, Erika, Hanule, Helča Kontakt: Jan Šipr, V.Kaprálové 23, Brno 618 00, siprj@seznam.cz
12. - 14. 10. 2007 - Po stopách ptáka Dodo

Slovutný dobrodruhu, vydej se s námi do neprobádaných vod Indického oceánu a bojuj o prvenství, které ti právem náleží. Prožitkový víkend spojený s prací v ekocentru Sluňákov blízko Olomouce. Pořádá ZČ HB SUP a ZČ HB Orchis.
Místo: Ekocentrum Sluňákov Věk: od 16 do 99 let Cena: 0 Kč
Kontakt: Tom
Těší se: Monča Hornová, Tom, Martin Loskot, Bára Hudcová
26. - 28. 10. 2007 - Tisíc a dvě noci

Chcete poznat krásy a zvyky Orientu? Pak si nenechte ujít jedinečnou přiležitost. Práce: pomoc na Padma farmě.
Místo: Bělá u Jevíčka, Věk: 15 až 26+ let
Kontakt: Jan Šipr, V.Kaprálové 23, 618 00 Brno ; tel: 724 055 917 ; siprj(a)seznam.cz
26. - 28. 10. 2007 - srazovka z PsB Na hranici : Hamlet

Pro všechny blázny, kteří přežili PsB "Na hranici". Hrad Boskovice. Více ví Jupíčert, Markétka a Bára.
9. - 11. 11. 2007 - Paratus I

První část ze čtyř-víkendového kursu OHB. Nepracovní akce. V Brně. Jupíčert, Adéla K., ...
16. - 18. 11. 2007 - Forrest Gump

Tomu ty říkáš bouřka? Nic lepšího neumíš? Tuhle loď nikdy nepotopíš!!!
Programově nabitá víkendová akce, úvodník pro kursisty brněnského Organizátorského kursu, případná volná místa mohou obsadit i další zájemci, informujte se na: OHBBrno2007@seznam.cz .
Místo: zámek Lednice. Připravují: Monča, Yffa, Atrej, Iva, Petra, Polda.
23. - 25. 11. 2007 - setkání Stopy v lese 07

Velké setkání Brontosaurů z celé republiky a také příjemná tečka za rokem 2007. Přijeď načerpat nové síly, inspirovat se přednáškami, zahrát si netradiční hry, anebo pobýt s kamarády u šálku čaje. Čeká tě pestrý program připravený týmem Akce Příroda... Místo: Uherské Hradiště Věk: od 16 do 99 let
Kontakt: Petr Jarušek, zblebt@akcepriroda.cz , 777 268 966 , web - již 90 přihlášených!
7. - 9. 12. 2007 - Zázemí pro akci a vše o hrách

Druhá část ze čtyř-víkendového kursu OHB. Bude věnována programovému zajištění akce , dozvíte se, jak akci vyúčtovat. Víkend bude zaměřen také na různé druhy her, jejich zaměření, účel, přípravu a jednotlivé typy her. Zahrnuté moduly: *dramaturgie akcí *základy hospodaření a účetnictví . Nepracovní akce. Áďa, Jupíčert, Ivča Cenková, Tom S., Čenda a další
8. - 9. 12. 2007 - Jak se z kanclu volá, tak se z článků ozývá...

Kancelář HB zve na setkání se zástupci ZČ a dalšími aktivními Brontosaury. Určeno všem, které zajímá co vše nového ústředí dělá, jaké velké projekty se připravují, do čeho se jako organizátoři či základní články můžete zapojit. Více zde - Cody Dalimil Toman.
Akce navazuje na sobotní školení hospodářů 8.12. Více zde - Koudy Martin Koudelka
10. 12. 2007 od 19:30 - Bramboráková burza nápadů + setkání Orchisu

Máš nápad na zorganizování zajímavé akce a hledáš lidi do týmu? Rád by ses jen tak k něčemu přidal/-a? Pokud Tě jen zajímá, jaké akce se budou v budoucnu dělat a na co se můžeš těšit, tak přijď taky. A zároveň k tomu budou bramboráky a předvánoční setkání Orchisu a kurzu OHB. Chystáš-li se ostatním představit svoji akci, tak si připrav odpovědi na pár otázek, které ti zvědaví kamarádi možná položí: O čem to bude? Pro koho by to mělo být? Kdy a kde to bude? Polda, Monča, Petra, Ivča, Atrej, Pepa - Kde: na CVČ Bystrouška
28.12.-1.1.2008 - Orchouší Silvestr 07/08

Je tu bílo, ale sníh to bohužel není. Pořád nic, jen jinovatka a mrzne. Zatím doporučuji brusle (někteří berou) či sjezdky (Fajťák)... Vemte si plavky a ručník, bazén v Třebíči je fajn, je tam i pára a sauna

Sněhulák nebo blátolák? Zveme všechny orchouše a kamarády na společné prožití konce/začátku roku. Tentokrát pro změnu opět v Rudíkově, jenom na trochu jiném místě.
Co tam: Volnější program - výlety, deskové hry, zpívání, kytary... kolem je lesnatá vysočina na běžkovaní, rybníky na bruslení, obchod, 3 hospody, restaurace, 10 km na sever sjezdovka s vlekem (Velké Meziríčí), 12 km na jih krytý bazén (Třebíč). Kde: Rudíkov, asi 60 km od Brna (vlak či bus)
Za kolik? ubytování a jídlo asi 50 kč (nejvýš 100 kč) za den
Přihlásili se: Monča Hornová, Tomáš Sedláček, Pepa Hladký, Radka Jarušková, Lucka Dobrovolná, Šárka Vomelová, Viky - Dana Kalčíková, Erika a Honzík Šiprovi, Marta Pavlištová, Jura Maršál, Helča Šimůnková, Vašek Kaplan, Hanka Krábková, Sherry - Martin Šerák, Míša Petrů, Vojta Malý, Pavel Semerád, Jiřina Procházková, Michal Břenek, Honza, Kristina a Kryštof Kohoutovi, Honza Kuklínek, Markét Bártová, Petr Klimeš, Libor Tvrdík, Siba, Atrey, Polda+Evča (?)
Kontakt: Pepa - pepa.hladky(at)gmail.com, Radka - radka(at)slunovrat.info
21. 1. 2008 - Masaze a Schuzka Orchisu

Ahoj vsichni Orchisaci a nasi pratele a priznivci, prvni letosni Schuzka Orchisu bude navazovat na masazni a relaxacni klub, ktery bude v pondeli od 19:30 na Bystrousce. Jste samozrejme vsichni zvani i na nej. (S sebou doporucuji karimatku nebo spacak, pripadne oblibeny masazni olej.)
Na programu Schuzky Orchisu bude predevsim - predstaveni zhavych kandidatu do Trojky (vedeni Orchisu) - rozvrzeni jarnich i letnich akci (vikendovek, taboru, klubu, valne hromady, ...) - neco malo o penezich a pristich nakupech materialu, - diskuse o budoucim smerovani Orchisu , - o dalsim vylepseni webovych stranek, - BIS, - a o cem vas napadne ...
Bude prima, pokud donesete i nejakou dobrotu, kterou pak muzeme prolozit tu spoustu srsicich myslenek a navrhu. Tesime se na vsechny zname i nove tvare. Za Trojku Orchisu, Polda
25. - 27. 1. 2008 - Taneční víkend

Místo: Olomouc; Pořádá: Siba T. Mateiciuc, Krteček L. Nejedlá, Honza Šipr; Kontakt: sir.siba (at) seznam.cz
15. - 17. 2. 2008 - Zimou za zlatým zubem

Spousta zlata stop serif zazimovan stop zeny a zpev stop vlci a medvedi stop mrazena zelenina zdarma stop drsni dobrodruzi stop zoufali zelenaci stop zima stop zbohatnes stop prijed start!
Co: zimní programová víkendovka - Pro koho: nejen studenti VŠ, 17 až 29 let
Kde: Lesní školka Jezírko u Brna (spí se v teple) - Za kolik: 350 Kč
Kdo: Iva, Petra, Pepa T., Petr a Monča
Kontakt: hornova.monika (at) seznam.cz, mobil: 721 293 721
29.2.-2.3.2008 - Valná Hromada Hnutí Brontosaurus [co to?]

Místo: Na skvěle vybaveném Ekocentru Paleta v Oucmanicích u Míry Míkovce. Pozvánka.
29.2.-2.3. - Pes Boskovický

první jarní víkendovka
Teď mi vzal hůl z ruky a několik minut se na ni díval prostým okem, potom se na jeho tváři objevil výraz zájmu. Odložil dýmku, přistoupil s holí k oknu a znova si ji prohlížel lupou. „Zajímavé, byť velmi prosté.“ řekl, když se vracel do svého oblíbeného kouta na pohovce. „Hůl poskytuje zajisté několik náznaků. Ale není toho moc.“ Mému příteli patrně neušel můj spokojený výraz nad skutečností, že tato hádanka se ukázala být nad jeho síly, protože dále pokračoval. „Hůl byla na hradě v Boskovicích a asi 180 cm vysoký majitel hole se předevčírem setkal se psem velikosti mezi jezevčíkem a irským vlkodavem.“
Odpověd se mnou otřásla. „Jak jste na to přišel? To prosté můj milý, jednoduchá logická dedukce.“ ...

Pomoc na boskovickém hradě a zážitkový program inspirovaný světem detektivek a dobrodružných příběhů.
Akce je již plně obsazena. Pořádá: Ivča, Jupíčert, Helča
14. 3. 2008 - Tmavomodrý Bál [Změna místa! Bál nebude na Sýpce - bal.instruktori.cz]

Zakončení plesové sezóny v báječném tmavomodrém prostředí v sále klubu UO - Šumavská 4, Brno-střed. Zveme všechny tancechtivé Brontíky, Instruktory a jejich příznivce na tradiční taškařici v režii Instruktorů Brno a ZČ HB Orchis. Račte se přihlašovat - letenky LastMinute namístě 150 Kč a akční letenky v předprodeji 100 Kč zde na webu.
Ubytování: možné na Bystroušce v Bystrci (noční autobus č. 98, zast. Ečerova), možná se bude přispívat 40 kč
Pořádá: Janka, Jupíčert, Mlok, Sabča; Kontakt jupicert (at) seznam.cz; geminik (at) centrum.cz
15.3. - 16.3.2008 - Valná Hromada ZČ HB Orchis

Na hromadu s váma ... :o) Začátek jednání v 13:00, prosím pokud možno přijďte dřív, pomoct s přípravama. Dorazíte-li už ráno (či zde přespíte z bálu), tak si můžete zahrát pár zajímavých deskovek a hlavně budete mít čas si povykládat se starými známými a poznat nové nadějné osobnosti Orchisu. Přečti si pozvánku.
Místo: CVČ Bystrouška, Brno - Bystrc
28.-30.3. 2008 - K životu na zámku mám jednu poznámku

Je život na zámku opravdu taková idylka? Pojďte si to vyzkoušet na vlastní kůži.
Práce: Pomoc na zámku
Místo: Zámek Lednice, Kontakt: Jan Šipr, V.Kaprálové 23, 618 00 Brno ; siprj(z)seznam.cz
11.-13.4. 2008 - Lanovíkend

Základy vázání nízkých lanových překážek, lození, jištění, bezpečnost, povídání o používaných materiálech a technikách. V blízkosti Brna, možnost ubytování. Přednostně pro účastníky Organizátorského kurzu HB.
Kontakt: Atrey a spol., atrey (z) email.cz Web: http://lanovikend.zde.cz
21.4. 2008 - Bramboráková párty aneb Schůzka Orchisu

začne od 18 hodin v prostorách Hnutí Brontosaurus na Hvězdové 10 v Brně. S sebou si vezmi něco dobrého na jídlo a pití, hudební nástroje a/nebo deskové hry, nápady na další činnost Orchisu, případně spacák a karimatku. Na všechny se těší Radka, Bára, Honzík a Jupíčert.
SOS kontakt: Radka Jarušková, mobil: 777 648 036
25.-27.4. 2008 - OKAP 2008 aneb Nástavbový organizátorský kurz

Další kapky vědomostí a zkušeností do tvé organizátorské praxe. Co můžeš čekat? Kurz o pořádání víkendovek na pomoc přírodě aneb projdeš si cestu od sázení stromků, včetně praxe, až ke zpětné vazbě her.
Místo: Branná v Jeseníkách, Cena: 250 Kč
Pořádá: Tým Akce příroda, Kontakt: Áďa Kulštrunková, ada(z)akcepriroda.cz, pozvánka
30.4. 2008 , 18h - Čarodějnicko-olympijský trénink

Ahoj všici, zveme vás ve středu na čarodky do "Zamilce" potrénovat si olympijské sporty. A pak až se sešeří, strávíme zbytek kouzelného večera společně u ohně povídáním, zpěvem a opíkáním špecialit (které si přinesete). Doporučuji i sportovní ohoz, kytaru a vybavení na přespání - testneme spaní venku? Ať už jsi v olymp. týmu "Přeřežeme žebříky" či v jiném týmu, nebo nemůžeš na olympiádu - přijď aspoň na čarodky :o) -
Pepa, Polda, Iva P., Pavouk, Rybka a spol... (t. pro případ nouze: 604995445)
2.-4.5. 2008 - XV. Brontosauří Olympiáda aneb Boj o ZLATÉ TRENKY.
První květnový víkend pro vás opět připravujeme akci plnou sportu, zábavy a příjemné společnosti na louce mezi lesy u Brna. Bližší informace najdete na webu XV. BrontOlympiády.
Sestavte 6 až 10 členný smíšený tým a přihlašte se. Nebo se přihlaš jako rozhodčí (účast zdarma).

Akci připravují: Honza K., Lucka D., Polda, Pavouk a další členové týmu
Místo: Brno-Řečkovice, Web: olympiada.brontosaurus.cz
7.-11.5. 2008 - Sjezd Moravy a Divoké Orlice

Ve čtvrtek a pátek jste zváni na vodácké putování po řece Moravě v úseku CHKO Litovelské Pomoraví, v sobotu a možná v neděli se pojede Divoká Orlice. Kdo nemá vlastní, gumové lodě zn. Pálava jsou zamluveny u Kleofáše (půjčovné kolem 50 Kč na osobu/den), spát se bude ve stanech, vařit na ohni.
Přihlášení vodáci: Pepa Hladký, Lenka a Petr Klikovi (jen Divoká Orlice), Radka Jarušková (od čtvrtka večer), Žblebt - Petr Jarušek a Kuriatko - Jana Kurajdová (až na Divokou Orlici), Katka Lešová, Markétka Bártová
Kontakt: Radka Jarušková, 777 648 036, radka(zavináč)slunovrat.info
23.6. 2008 - Spotkanie z tosty alias Schůzka Orchisu

Jste zváni na schůzku Orchisu, tentokráte spojenou s toustovou párty po Polski :o)
Začátek: v 18 hodin Místo: Klubovna Hnutí Brontosaurus na Hvězdove 10 v Brně
S sebou můžete vzít: Náplň do toustů, toustovač, deskové hry, hudební nástroje, fotky z akcí :o)....
Těší se na Vás Monča, Radka, Jupíčert a možná Honzík a Bára. SOS mobil: 777 648 036 (Radka)
11.-20.7. 2008 - Zámecké řádění aneb Co na to bílá paní [PsB ..co to je?]

Vtrhnem jen tak bez klepání, žádný ohled, žádné ptaní: Copak na to bílá paní? Čeká vás devět dní plných her, přátel a nezapomenutelných zážitků.
Místo: Zámek Telč, Práce: Pomocné práce na zámku a v parku
Věk účastníků: od 17let, Poplatek: 400 Kč
Akci připravují: Honzík, Míša, Helča a Libor; Kontakt: siprj [zavináč] seznam.cz
12.-20.7. 2008 - Po stopách přerostlého trpaslíka [PsB ..co to je?]

Pobytový tábor pro rodiče s dětmi pod Trpasličí horou v západních Čechách, 5,45 km od Hobitína. Povídá se, že když trpaslík vyroste, přestane být trpaslíkem. Opravdu? Kreativně vzdělávací týden s výletem do duše malého trpaslíka. Vlastní trpaslík 3 až 6 let podmínkou, mladší je bonus.
Místo: Západní Čechy, Ubytování: stylová chalupa, spaní ve spacáku na postelích, suché wc
Poplatek: 1500 Kč , Přihlášky do 15.5. 2008: Zlatka Koštejnová, prtouch [zavináč] centrum.cz
20.-31.7. 2008 - Vyhnání do ráje aneb zase mezi hradbami [PsB ..co to je?]

Zrušeno - kvůli vytížení organizátorů odloženo na příští léto...
Milujte se a množte se! To říkám já, a já jsem Ráj. A když vy po mě cihlou, tak já po vás jablkem. Zážitkový program, sport, práce...
Místo: "Villa Nova" Uhřínov pod Deštnou - středisko experimentální archeologie,
Práce: Údržba historické vesničky, Věk účastníků: od 18 let, Poplatek: 400 Kč,
Akci připravují: Hanny, Jenda, Marky, Míla a Pepa T.
Web: vyhnanidoraje.wz.cz , Kontakt: vyhnanidoraje [zavináč] gmail.com
1.-10.8. 2008 - Podkarpatská Rus - Ukrajina - vandr

Toulky poloninami, ovce, koně, roubenky, dřevěné kostelíky, bodří lidé, Hoverla... Zatím by jeli: Pepa H., Viky, Jirka Jeřábek, možná Markéta B. Zpáteční jízdenka asi 1500 Kč. Podrobnosti a návrh trasy. Kontakt: pepa.hladky zavinac gmail.com , 604995445
2.-16.8. 2008 - Gordický uzel [PsB ..co to je?]

Život je složitější než gordický uzel. Zkusme kousek rozplést... Zamyšlení nad cestami, kterými jdou naše životy. Program se skládá z aktivit, her a dalších programů zaměřených na sebepoznání, rozvoj osobnosti a také k příjemnému trávení prázdnin. Nepracovní.
Místo: VÚ Libava , Věk účastníků: od 17 let, Poplatek: 2008 Kč
Akci připravují: Jupíčert, Tomáš Klonfar, Siba, Bobek, Šárka ; ZČ HB Zvířetická kecka
Web: zviretickakecka.wz.cz/gordickyuzel , Kontakt: tomas.klonfar [zavináč] volny.cz
19.-29.8. 2008 - 12 opic [PsB ..co to je?]

Hele, je obrazem světa oloupaný nebo neoloupaný banán? A je hominizace reverzibilní jev? Eee? Radši mi podej to dřevo a podrbej mě na zádech! Zážitkový program, pohyb, věda, filosofie, pomoc přírodě v CHKO Beskydy.
Místo: Bílý kříž, Beskydy, Věk účastníků: od 18 let, Poplatek: 400 Kč
Web: psb12opic.sweb.cz, Telefony: 608 271 026, 728 101 557

Dále připravujeme:

- Lanovíkend - 11.-13. dubna (Atrey a spol.)
- managerský kurs - vedení článků (Polda)
- průběžný pondělní kurz OHB pro zájemce v Brně - na Bystroušce (Polda, Yffa, Monča... viz níže.)
- čtyř-víkendový kurz OHB pro mimobrněnské (nejen) zájemce (Jupíčert, Žblebt, Áďa K., Iva C., ...)
- spoustu akcí ostatních článků Hnutí Brontosaurus naleznete zde: www.brontosaurus.cz
- víkendovky Akce Příroda naleznete zde: akce.brontosaurus.cz

Pravidelné akce v Brně (každý týden, hlavně během VŠ školního roku)

pondělí od 19:30 (podzim-jaro) - Organizátorský kurs HB 2007/08


Organizátorský kurs (OHB) je určen všem, kteří by se chtěli naučit připravovat pro mladé lidi akce programové, sportovní, expediční i jiné, a také akce s cílem pomoci přírodě či památkám. Pro lidi, kteří mají rádi aktivní život. Kurs se skládá z cyklu pondělních večerů a několika víkendů, na kterých se dozvíš, jak takovou akci zajistit, jak připravit program a pracovat se skupinou lidí. Poznáš, že udělat dobrý program je nejen kumšt a dřina, ale i spousta legrace. A možná, to nejdůležitější, taky zjistíš něco o sobě a poznáš fajn lidi, se kterými můžeš třeba dobýt horu nebo vypít čaj.

Podrobnosti: http://organizator.brontosaurus.cz
Začátek kursu: 15.října , lze se připojit i později
Místo: CVČ Bystrouška, Fleischnerova 1a, Brno-Bystrc, Mapa
Přihlášení: OHBBrno2007@seznam.cz nebo Michal Polanský (Polda), 608 27 10 26

úterý 18:30-19:50 - Volejbal na "MonteBůů"


 • mimo léto: v tělocvičně ZŠ na náměstí Míru (konečná čtverky), s sebou přezůvky, sportovní oblečení a 10 Kč
 • v létě: je-li hezké počasí, tak od 17:30, na hřišti na náměstí Míru, za 0 Kč. Kontakt: Jupíčert, kalcik(zavináč)lachema.cz

úterý od 20:00 - Brontosauří kluby [Web klubů] [Nová verze webu]


Pravidelné večerní pořady pro brněnské studenty i ostatní zájemce. Střídají se témata: Ekopřednášky - Promítání z cest - Deskové hry - Muzicírování - Kulturní pořady - Tvořivé dílny. Vstup zdarma.
Místo: V Brně, na Lékařské fakultě MU, Komenského nám. 2, suterén pod PC studovnou, Klub A. Trýba.
Kontakt: Radka Jarušková, radka[zavináč]slunovrat.info, 777 648 036; Nabídky promítání: pepa.hladky [z] gmail [t] com

 • 9.10. Klub deskových her
  Neváhej a přijď si zahrát moderní deskové a karetní hry. Jedná se o zajímavé strategické, diskusní či recesní aktivity. Pravidla vysvětlí a na všechny se těší Honza Šipr, Pepa H. a spol.
 • 16.10. Jak zvládat stress
  Cítíš se unavený, bolí tě hlava, nestíháš? Máš problémy se zkouškami ve škole? Zajímá tě, jak lépe zvládat vztahy s partnerem/kou, s rodiči či s kamarády/kami? Chceš si na vlastní kůži vyzkoušet relaxační cvičení? Potom přijď na přednášku Tomáše Řiháčka z katedry psychologie FSS MU.
 • 23.10. Neznámá Makedonie a ochutnávka řeckého severu.
  Nádherné turistů prázdné hory jen tisíc kilometrů od nás, albánština ve slovanské zemi, minarety, makedonské "moře", nejhlubší kaňon Evropy, návštěva u Dia a jeho podřízených, kamenné vesničky... Promítají Pavouk - Petr Ledvina, Ivča Hrabinová a Pavel Urban; Pepa H.
 • 30.10. Klub deskových her
  Neváhej a přijď si zahrát moderní deskové a karetní hry. Jedná se o zajímavé strategické, diskusní či recesní aktivity. Pravidla vysvětlí a na všechny se těší Honza Šipr, Pepa H. a spol.
 • 6.11. Kurdistán
  Znáte největší národ na světě bez vlastního státu? Víte, které slovo se Turecku ještě před pár lety nesmělo nahlas ani vyslovit? Víte, kdo má svou národní horu smolně za vlastními hranicemi? ...Ankara, Dogubayazit, Išak Paša, Ararat, Hošap kalesí, Akdamar, Nemrut, Diyarbakir- Nezávislé cestování východním Tureckem, promítá Cody Dalimil Toman; Pepa H.
 • 13.11. Klub deskových her
  Neváhej a přijď si zahrát moderní deskové a karetní hry. Jedná se o zajímavé strategické, diskusní či recesní aktivity. Pravidla vysvětlí a na všechny se těší Honza Šipr.
 • 20.11. Nízkoenergetické a pasivní domy
  potřebují na topení až desetkrát méně energie než stavby dosud běžné. Předpokladem je výborná izolace, kompaktní tvar a větrací systém, který z odváděného vzduchu odebírá teplo a ohřívá jím nový čerstvý vzduch. Jako další ekologický prvek lze použít také přírodní stavební materiály jako slámu, hlínu, ovčí vlnu, rákos či dřevo. Přednáší a diskutuje Ludvík Trnka.
 • 27.11. Rádžastán, Gudžarát, Varánasí - promítání
  Velbloudí trh v Puškáru, pevnost v Jaisalmeru, Kačchské bažiny, loděnice v Mándví, posvátná hora Girnar, mořský národní park, portugalské Diu, Váránasí+Ganga - gháty ke koupeli i spalování, Delhi, ášramy v Rišikeši, Gangotri, ledovec Gomukh - pramen Gangy, harappské Mohendžodáro. Koudy Martin Koudelka a Pepa Hladký.
 • 4.12. Ekologické zemědělství
  Pěstování rostlin bez průmyslových hnojiv a pesticidů, lepší zacházení se zvířaty, potraviny s pravou vůní a chutí. Co na to okolní krajina a zdraví lidí? Přednáší a diskutuje Lenka Kaspříková z Hnuti DUHA.
 • 11.12. Klub deskových her
  Neváhej a přijď si zahrát moderní deskové a karetní hry. Jedná se o zajímavé strategické, diskusní či recesní aktivity. Pravidla vysvětlí a na všechny se těší Honza Šipr, Pepa H. a spol.
 • 18.12. Vánoční klub
  Přijď se setkat s kamarády, předat dárečky, zkusit si vánoční zvyky, zazpívat koledy, pojíst cukroví... Zve Radka Jarušková.
 • 15.1. 2008 Klub deskových her
  Neváhej a přijď si zahrát moderní deskové a karetní hry. Jedná se o zajímavé strategické, diskusní či recesní aktivity. Pravidla vysvětlí a na všechny se těší Honza Šipr, Pepa H. a spol.
 • 22.1. 2008 Kavkaz a Krym - promítání - Nejhezčí místa Kavkazu zůstávají turisty opomenuta a v horách stále žijí pohostinní domorodci. Pojďme projít z horské vesničky Archyz přes několik sedel západního Kavkazu až na samotný Elbrus. K mačkám nezapomeneme přibalit i plavky a objedeme dokola Azovské moře. Cestou domů odhalíme skrytá tajemství Krymské riviéry. Helena Hradecká a Pavel Juřica; Pepa H.
 • 29.1. 2008 Rurouni Kenshin: Tsuiokuhen - Animé, japonské animované filmy. Přijďte se podívat na pohnuté příběhy japonského samuraje z doby revoluce meidzi. Těší se na vás Petr Klimeš.
 • 05.2. 2008 Pozor změna: Šátkový a batykovací večer - Přijď si nabatykovat tričko a jiné oblečení, které si doneseš. Zároveň můžeš pomoci s výrobou šátků, které dostává každý nový člen Orchisu. Pokud uvažuješ o vstupu do článku či jsi zatím ještě nedostal(a) šátek, můžeš si ho sám (sama) vyrobit. Těší se Radka Jarušková. Původně plánované, vytváření skřítků, se kvůli nemoci Ivči Venclové odkládá na jindy. Vytváření skřítků, vem si s sebou 4 tvrdé papíry A4, nůžky, něco dobrého k zakousnutí. Iva Venclová
 • 12.2. 2008 Klub deskových her - Přijď si zahrát moderní deskové a karetní hry. Jedná se o zajímavé strategické, diskusní či recesní aktivity. Pravidla vysvětlí a na všechny se těší Honza Šipr, Pepa H. a spol.
 • 19.2. 2008 Írán - promítání z pohodové cesty Persií. Tabríz a kuželkovitá vesnička Kandovan, svatyně na Mt. Soltan Summit (3000m), návštěva v rodině íránské studentky, nádherná města Hamadán, Esfahan, Shiraz, starověká Persepolis, zoroastriánské věže ticha v Yazdu, granátové zahrady v Taftu, vesnička Mahan a hrobka derviše Nimatulláha, výstup na Mt. Damavand (5671m) západní stranou, zelené svahy přikaspické Masule. Promítá Pepa Hladký
 • 26.2. 2008 Open-source software, Linux - Firefox, OpenOffice, Gimp, Linux... co mají společného ? Úspěšné softwarové produkty dostupné zdarma, vyvíjené komunitou nadšenců-dobrovolníků, mají otevřený veřejný zdrojový kód, otevřené datové formáty, přívětivou licenci a nejsou závislé na jediné korporaci. Dozvíte se tu více o tomto typu softwaru, proč jej používat, kde ho získat a uvidíte ukázky použití. Zájemcům rozdáme napěchované CD k vyzkoušení; nebo nainstalujeme na vaši USB klíčenku (aspoň 256MB). Sdružení Linuxalt ; Pepa H.
 • 4.3. 2008 Jak měřit peněžní toky v lokální ekonomice? - Lokální multiplikátor pomáhá popsat míru lokalizace místní ekonomiky (obce, regionu), tedy nakolik se peníze uvnitř takto definované ekonomiky "otáčejí" a kolik jich utíká nenávratně pryč. Výpočet lokálního multiplikátoru je prvním krokem k uvědomění si významu lokální ekonomiky pro dosažení udržitelného rozvoje. Přednáší a diskutuje Stanislav Kutáček z Trastu pro ekonomiku a společnost.
 • 11.3. 2008 Z Jeseníků do Santiaga De Compostela - Pěší putování z Česka do Španělska, ze zaniklé vesnice Holendry na Jesenicku do Santiaga de Compostela v Galicii v západním Španělsku. Putování šesti státy, setkávání s lidmi, fantastická dobrodružství všedních putovních dní a hledání a nalézání odpovědí na otázky, které patří k životu. Co vede lidi dnešní materialistické společnosti, aby se vydávali na cestu plnou útrap a nesnází? O svých zkušennostech bude vyprávět a promítat spoustu snímků ze své pouti Tomáš Hradil, předseda Hnutí Brontosaurus, který se vydal na svou cestu v druhé polovině prázdnim 2007 a vrátil se na začátku roku 2008. Podle jeho slov má dlouhodobý ekologický a občanský aktivista v česku po letech intenzivní práce dvě volby: buď se zbláznit, nebo se vydat na cestu do Compostely. Viz Noviny. Upozornění: program bude trochu delší, mezi 2,5 až 3 hod. ; Pepa H.
 • 18.3. 2008 Klub deskových her - Přijď si zahrát moderní deskové a karetní hry. Jedná se o zajímavé strategické, diskusní či recesní aktivity. Pravidla vysvětlí a na všechny se těší Honza Šipr, Pepa H. a spol. (změněn termín)
 • 25.3. 2008 Ged Senki: Příběhy ze Zeměmoří - Japonské animé, natočené synem slavného Hayao Miyazakiho. Film je shrnutím fantasy knih o Zeměmoří od Uršuly Le Guinové, a pojednává o příbězích mága Geda, snažícího se obnovit rovnováhu magie ve světě. Pro fanoušky této ságy nutnost, pro ostatní... také, aby se dozvěděli, o co přišli, a mohli to napravit :o). Těší se na vás Petr Klimeš.
 • 1.4. 2008 Je potřeba narovnat a zkrotit řeky? - Mají všechny řeky vypadat jako Svitava, když teče přes Brno? Jaktože se při povodních v roce 2002 rozlila Vltava se svojí kaskádou přehrad? Anebo je řešení někde jinde, například v nestavění domů v záplavových územích, v ponechání říčních meandrů a lužních lesů? Jaké jsou možnosti revitalizace řek? Přednáší a diskutuje
  Tomáš Havlíček z Atelieru Fontes.
 • 8.4. 2008 Kyrgyzstán, promítání - Týdenní přechod hor k vysokohorskému 7km dlouhému nádhernému jezeru Sary Chelek, odpočinek u "moře" u jezera Issyk-Kul, s hladinou ve výšce 1600 m. Putovaní ke Karakolskému jezeru. Krásné hory se spoustou pasteveckých rodin žijících přes léto v jurtách. Místní lidé jsou vstřícní a často od nich slyšíte "приезжайте!" Gabča Sehnalová; Pepa H.
 • 15.4. 2008 Klub deskových her - Neváhej a přijď si zahrát moderní deskové a karetní hry. Jedná se o zajímavé strategické, diskusní či recesní aktivity. Pravidla vysvětlí a na všechny se těší Honza Šipr, Pepa H. a spol.
 • 22.4. 2008 Makoto Šinkai: Pět centimetrů za sekundu - Jakou rychlostí padají lístky sakury k zemi - prý pět centimetrů za vteřinu... Přijďte strávit příjemný úterní večer u japonského anime. Tentokrát s filmem, který je tak trochu smutný, tak trochu k zamyšlení... o lidech, kteří se cítí osaměle, asi proto, že v životě hledají něco víc než většina ostatních. Film je režírovaný Makoto Šinkaiem. Těší se na vás Petr Klimeš.
 • 29.4. 2008 Tropické pralesy - Ubývání pralesů je způsobeno odlesňováním. Dřevo, nerostné suroviny a tropické plodiny z oblastí bývalých pralesů míří i na český trh. Je situace opravdu kritická anebo úbytek tropických deštných lesů zas tolik nevadí? Existují řešení? Zachráním pralesy, nebudu-li jíst hamburgery a banány? Přednášet, diskutovat a promítat diapozitivy ze svých cest po Asii a Jižní Americe bude Petr Jelínek z Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity.
 • 6.5. 2008 Klub deskových her - Neváhej a přijď si zahrát moderní deskové a karetní hry. Jedná se o zajímavé strategické, diskusní či recesní aktivity. Pravidla vysvětlí a na všechny se těší Honza Šipr, Pepa H. a spol.
 • 13.5. 2008 Těžba dřeva a ochrana přírody - jde to dohromady? - Jsou velké holoseče nezbytné? Proč se mají ponechávat staré, ztrouchnivělé stromy? Škodí přírodě více dovézt ekologicky vypěstované dřevo z Jižní Ameriky, nebo koupit české dřevo ze smrkové monokultury? Jaké je druhové složení přirozeného lesa? Přednáší a diskutuje Tomáš Duda z Forest Stewardship Council Česká republika.
 • 20.5. 2008 Etiopie, promítání z Afriky - Prenesieme sa do zelených pralesov, vyprahnutých saván a rozľahlých náhorných plošín. Etiópia je jednou z najchudobnejších krajín sveta, práve tam, kde vedia čo je to nedostatok, sú ľudia oveľa otvorenejší a úprimnejší a úsmev na tvári tu zazriete častejšie ako kdekoľvek inde. Príďte sa pozrieť na fotky a vypočuť si zážitky z tejto jedinečnej krajiny. Welcome to Etiopia Ferengi! Michal Štefkovič; Pepa H.
 • 27.5. 2008 Tokijští kmotři - Další promítání anime, tentokrát od režiséra Satoshi Kona. Téma nic moc... o (divných) bezdomovcích, ztraceném dítěti a Vánocích... to tedy nezní moc zajímavě - zajímavé je ale, co s tím Kon dokázal udělat. Citlivý, tragikomický film o lidském hledání, které může vést až na okraj společnosti; o tom, co musí člověk zažít, aby se odtud dokázal zase vrátit. A je vůbec možné se ještě vrátit? Přijďte strávit příjemný úterní večer u japonského anime. Těší se na vás Petr Klimeš.
 • 3.6. 2008 Polární Ural - promítání z Ruska, cesta vlakem za polární kruh Moskva - Labytnagi, Sibiřský veletok Ob, Salechard, bohaté město severu, Azijská a Evropská strana Uralu, výstup na horu Pajer a mnoho dalšího o přírodě a lidech na severu Sibiře. Obrázková upoutávka. Petr Meduna; Pepa H.
 • 10.6. 2008 Klub deskových her - Neváhej a přijď si zahrát moderní deskové a karetní hry. Zajímavé strategické, diskusní či recesní aktivity. Pravidla vysvětlí a na všechny se těší Honza Šipr, Pepa H. a spol.
 • 17.6. 2008 Soubor Kvintet, vystoupení v 19:30 - Přijďte si poslechnout jak zpívá Kvintet, hudební soubor Laskiho a Kamči Pittauerové-Fojtové. Bude v klubu na LFMU, půl hodiny před promítáním Japonska.
 • 17.6. 2008 Japonsko, Nippon ve 20:00 - promítání fotek a vyprávění o cestě Zemí vycházejícího slunce, aneb jak je možné, že ve 120 milionové zemi se lidé k sobě chovají slušně a zdvořile a nám to tu nejde ? Uvidíte velkoměsto Tokio, menší Kjóto včetně starého císařského paláce, starobylou Naru a malebný poloostrov Kii - osady Kušimoto, Šingú, překrásný Pacifik a taky fotky sakur. Jirka Sysel; Pepa H.

Archiv již proběhlých klubů
- - - změna programu vyhrazena - - -

středa od 17:00 - Sebranka 2007/08 - pěvecký sbor

Nejbližší potvrzené termíny: 12.3., 19.3, 9.4., 16.4 (vystoupeni knihovna Brno-Lány), 23.4., 7.5., 21.5., 4.6., 18.6., 25.6. 2008

Smíšený pěvecký sbor pod vedením sbormistryně Kamči. Zpíváme především sobě pro radost, repertoár je pestrý. Podmínkou není umět zpívat, jen mít chuť. Neboj se přijít, Kamča zvládne každého :o)
Poslechněte si jak zpíváme: AuditeSilete, NámořnickýBál.

Scházíme se: každou druhou středu v 17:00 v Brně, Údolní 33 - Nadace Partnerství, levá budova ve dvoře. Kontakt: Kamča - 605 104 176, KPittauerova[zavináč]seznam.cz, web Sebranky

čtvrtek 19:50-21:30 - Volejbal v "Kéniku", příp. "Řečkách"


 • v zimě: v tělocvičně ZŠ Košinova 22 (Královo Pole, východně od zast. Husitská), poplatek 20 Kč
 • v létě: od 18:00 v Zamilovaném hájku u Řečkovic, hřiště na konci louky, 0 Kč, (pak oheň, špekáčky, kytara...). Kontakt: Polda, 608 27 10 26

Činnost Základního článku HB ORCHIS Brno je finančně podporována z rozpočtu statutárního města Brna a z rozpočtu Jihomoravského kraje.

Firefox - Prohlížeč, kterému můžete věřit