NA HRANĚ. Malá škola environmentálního žití.

prázdninové
Datum
Místo Horní Jiřetín
Věk 16 - 26 let
Cena 900/500 Kč
Kontaktní osoba Barča
+420 732 683 906
barbora.sykorova1996@seznam.cz
Web akce: hnutibrontosaurus.wixsite.com/na-hrane

Co na nás čeká

NA HRANĚ ❗

Sedmidenní setkání lidí přinášející inspiraci pro hledání tvé vlastní cesty k udržitelnému životu na Zemi.

Zažijeme: dobrovolnictví - debaty - tvoření - rozjímání - zastavení se - příběhy - toulky

Zamyslíme se: minimalismus - dobrovolnictví - zero waste - aktivismus - skromnost - envirovýchova - lobbing - nové technologie

Čekají tě setkání s místy, která již byla vymazána z map, ale i pozitivní vize, těch, co se nevzdali ...

Web akce ➡️ hnutibrontosaurus.wixsite.com/na-hrane ⬅️

Existují příběhy, které nepotřebují slova! Psané životem a časem. Procítíš je přes gena loci místa, kde se odehrály. Bude se ti u nich otevírat otázka: Co mne jen tento příběh učí? Co nás učí?
Jeden z nejsilnějších máš na dosah! Vypráví o kouzelné jezerní krajině, hlubokých lesích na úpatí hor, kouzlu umění linoucího se ze zdejšího zámku, … a také o vesnicích mizejících pod koly rypadel, lidech odcizených zemi, zlikvidovaných památných stromech, … A také o tom, co dokáže lidské nadšení a víra v dobré konce. O tom, že budoucnost může, ale nemusí být černá! Že záleží na nás.
Pojeď poznat a tvořit tento příběhy i ty!

Co, kde a jak

Co Tě čeká?

 

Poznání jedinečných místt

Zámek Jezeří - zámek na rozhraní dvou světů - a jeho pohnuté osudy i kouzelná zákoutí. Staré hornické městečko Horní Jiřetín, které odolalo. Krása Krušných hor. A ohromení z lomu po nimi.

 

Inspirativní setkání

Zejména s místními: starostou Horního Jiřetína, který nad svým městem určeným k odtěžení nezlomil hůl. S kastelánkou Jezeří, jež zejména díky svému nadšení, vrací krůček po krůčku krásu zámku, který byl již vymazán z map.

A také s maximálně dvacítkou přátel, kteří přemítají nad podobnými věcmi jako ty a zároveň ti přinesou spoustu nových pohledů.

 

Diskuse

Několik diskusí se zajímavými hosty a jejich různými přístupy, jak se osobně vypořádat se stále narůstající environmentální krizí. Diskutovat budeme, zda je cestou aktivismus, politická angažovanost, lobbing, šetrný život, dobrovolná skromnost, soběstačnost, nové technologické cesty, … co dělat ve svém omezeném životním čase.

 

Aktivity

Putování na místo, které tě naladí na příběh kraje i historii. Tvořivé aktivity (Land Art). Smyslové hry a aktivity, které tě propojí s přírodou. Netradiční rozhovory a imaginace, co ti umožní “diskutovat” s příslušníky dalších generací. A další...

 

Eko provoz

Akci se budeme snažit realizovat, co nejvice šetrně (např. čekej veganské, ale skvělé jídlo). A společně můžeme hledat, co se daří a co ne a jak na to třeba ještě lépe.

 

Dobrovolnictví

Konkrétně aktuálně domlouváme následující činnosti (budeme postupně doplňovat). Úpravu okolí kostela v Horním Jiřetíně - budování bylinkové zahrádky (terásek), pomoc na zámku Jezeří či v zámeckém parku, vyklizení a úpravy biocentra nedaleko lomu

 

Symbolika a energie

Symbolika a energie "Na hraně" je také akce symbolická. Chceme ukázat, že držet hranu (dolu) má smysl. Realizací akce vyjadřujeme postoj, že naše budoucnost je jinde než v těžbě uhlí a jeho spalování (a podobných devastujících způsobech využití krajiny a přírodních zdrojů). Víme, že živá krajina je více než aktuální zisk a prospěch, ale jak toto přesvědčení aplikovat v životě společnosti?  Víme o aktuálních problémech, jakým je například klimatická změna, ale jaká jsou řešení a může se do zapojit skutečně každý z nás? Ukažme, že hledat cesty má stále smysl. Realizací "Na hraně" ukazujeme, že dobrovolníci běžně pracující pro naši přírodu jsou si zároveň vědomi potřeby se také aktivně postavit její devastaci. Chceme podpořit místní v tom, že péče o (zdejší) krajinu a památky má smysl a že si toho, co dokázali, vážíme. Dodat jim pozitivní energii.

 

Jak to bude prakticky probíhat?

Odpoledne budeme věnovat tvořivým aktivitám, hrám, exkurzím. Podvečery a večery pak budou vyhrazeny na diskuze s hosty. Tři až čtyři dny budeme dopolední část dně věnovat pomoc na zámku či místní přírodě. Také se zároveň s danými místy seznámíme.

Zbude i čas na vaše individuální procházky, přírody si užijeme i při pěších přesunech z Jiřetína či od autobusu na zámek.

Na začátku akce budeme věnovat čas seznámení se s ostatními i naladění se na místo konání.

Spát by se bude na karimatkách a ve spacácích ve společné místnosti. Jídlo budeme vařit sami na místě.

V ceně: strava 5x denně, bydlení, lektoři, materiál na aktivity a dle možností proplatíme jednu cestu.

 

PŘIHLÁŠENÍ:

Přihlášky příjímáme do 10. srpna. Další informace zašleme po přihlášení (během několika dnů).

Dobrovolnická pomoc

Bude drobná, ale praktická a užitečná. Zejména však bude symbolická. Ne ve významu bezvýznamná, ale ve významu symboliky, že to má smysl, že věříme, že tato krajina má budoucnost!

Přispějeme k péči a zvelebení Horního Jiřetína - založíme bylinkovou zahrádku, terásky u místního kostela. Budeme pomáhat na zámecké zahradě a na zámku. Pomoci bychom měli s obnovou mokřadního biotopu v bývalém zámeckém parku.

 

 

Malá ochutnávka

Organizační tým

Těší se na tebe Blonďák, Verča, Petr, Barča, Martin, Rose, Libor, Hanka, Lucka.

Kontakt

Kontaktní osoba: Barča
E-mail: barbora.sykorova1996@seznam.cz
Telefon: +420 732 683 906
Webová stránka: odkaz