Základní článek Hnutí Brontosaurus – ORCHIS Brno

Jsme volné sdružení lidí se společným zájmem o přírodu, životní prostředí, historické památky, a taky o neobyčejné zážitky, hry, vandry, outdoorové sporty, rozvoj osobnosti a přípravu aktivit pro mládež.

„Jsi-li cvok, kterému nevadí, že o víkendu maká na cizím a ještě zadarmo, chce něco zažít a neztratil schopnost si hrát (vážně i nevážně), tak se určitě ukaž na nějaké akci, rádi tě uvidíme…“

Co děláme

Pořádání zážitkových akcí především pro studenty a absolventy brněnských VŠ a dále pěší, horská, vodní i lyžařská turistika a jiné outdoorové sporty, přímá pomoc přírodě a památkám (název Orchis pochází od bělokarpatských orchideových luk, které kosíme), vzdělávání a výchova k ekologickému jednání, pořádání organizátorského kurzu, sportovních turnajů a večerních klubů (cestovatelská promítání, deskové hry, ekovečery, hudební atd.).

Tím vším se zabýváme ve svém volném čase bez nároků na hmotnou odměnu, hlavní motivací je společná platforma pro setkávání mladých lidí podobných zájmů a názorů, přátelství a ta spousta legrace okolo.

Papírově máme zhruba 40 členů ale hlásí se k nám i početná skupina absolventů našich kurzů, účastníků akcí, kamarádů. ZČ Orchis je součástí Hnutí Brontosaurus – o němž se více píše zde. S ostatními články HB máme společné programové směry.

Naše akce

Jsou otevřené pro všechny zájemce. Zde je základní rozdělení podle druhů:

 • Prázdniny s Brontosaurem (PsB) …více
  Pracovní a programové pobyty v přírodě nebo na hradech a zámcích pro mladé lidi (jednotlivce) z celé ČR. Každé léto pořádáme až tři takové kurzy trvající 1 až 2 týdny – např. v CHKO Bílé Karpaty, v Beskydech, na Cimburku, Boskovicích, na Pálavě a jinde. Kromě nevšední práce obsahují skvělý zážitkový program, hry, sport, poznávání krajiny, motivační téma… Vznikají zde silná přátelství.

 • Víkendové akce
  Náplň je podobná jako na PsB, ale rozsah je omezen délkou víkendu. Organizujeme jednu až dvě vikendovky měsíčně, obvykle během VŠ školního roku.

 • Organizátorský kurz Hnutí Brontosaurus (OHB) …více
  Pořádáme pro mladé lidí, kteří se chtějí více podílet na naši činnosti. Na kurzu získají základy pedagogiky, psychologie, uvádění her, ekologické výchovy, bezpečnosti a dalších znalostí, potřebných pro organizování brontosauřích akcí.

 • Brontosauří kluby
  Pravidelné večerní pořady pro studenty i ostatní zájemce: Promítání z cest, Ekopřednášky, Deskové hry, Kulturní pořady, Tvořivé dílny.

 • Městské hry
  Odpolední/večerní hry probíhající v Brně pro středoškoláky a vysokoškoláky, pžipravujeme až dvakrát ročně.
 • A další – sportovní akce, vandry, čajovny, porady…

Činnost ZČ HB Orchis je podporována z rozpočtu města Brna a Jihomoravského kraje